Hlavní obsah

Covidová krutost v Šanghaji nebere konce. Úřady hodlají ještě přitvrdit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Čínská finanční metropole Šanghaj oznámila, že ještě zpřísní prosazování protikoronavirových opatření. Ve městě s 26 miliony obyvatel, které je z velké části již měsíc v uzávěře, za čtvrtek přibylo 17 629 případů nákazy. Většina případů covidu v Číně je bezpříznakových, úřady přesto pokračují v politice nulové tolerance a přijímají velmi tvrdá opatření hned při výskytu prvních infekcí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Šanghajské úřady budou přísněji prosazovat opatření proti šíření coviduVideo: Reuters

 
Článek

Již několik týdnů nemůže většina obyvatel největšího čínského města opustit své domovy, a to ani za účelem nákupu. Sociální sítě tak plní drastické záběry vyhladovělých lidí naříkajících z oken a balkonů. Přísné zákazy vycházení přitom šíření viru příliš nezabránily.

Podle zpravodajského serveru BBC News se Šanghaj v příštích dnech mimo jiné chystá vystupňovat dezinfekční kampaň v nejhůře postižených čtvrtích. Již tento týden byly stovky lidí dočasně vystěhovány z domovů, tak aby bylo možné dezinfikovat celé budovy.

Sbalte se a jděte, byt nám nechte otevřený

Ve čtvrti Pej-cchaj dostali lidé příkaz, aby si sbalili nejnutnější osobní věci a odešli do provizorních ubytovacích zařízení. Dveře svých domovů měli nechat otevřené, na místě musela zůstat i jejich domácí zvířata.

Nelidská uzávěra Šanghaje nefunguje

Svět

Pátkem počínaje má rovněž v Šanghaji začít další kolo plošného testování na koronavirus; testovat se bude denně. Lidé, kteří mají test pozitivní, jsou posíláni do vládou provozovaných karanténních zařízení. Zařízení se kvůli špatné vybavenosti stala terčem četných kritik na sociálních sítích.

Třicetiletá obyvatelka Šanghaje Čang Čchen agentuře Reuters řekla, že v neděli byl do karanténního zařízení odvezen její čtyřletý syn a jeho 84letá babička. Čang se obává, že život v zařízení má špatné dopady na jejich zdraví. Jídlo tam podle ní není moc výživné – k snídani dostali dva toasty, budova je jen zčásti zrekonstruovaná a je v ní spousta prachu. Toalet je málo a sprchy chybí úplně.

Lidé v uzavřených částech města si zase stěžují na problémy se sháněním potravin a jiných nezbytností. Rozvážkové služby nápor nezvládají a obyvatelé Šanghaje jsou tak nuceni čekat na zeleninu, maso či vajíčka, které distribuuje vláda.

Uzavřená Šanghaj oznámila první případy úmrtí lidí s covidem

Koronavirus

Lidé statistikám nevěří

Šanghajské úřady v pátek zdůraznily, že nekompromisní boj proti koronaviru bude ve městě pokračovat, dokud nebude covid vymýcen z každého domovního bloku. „Naším cílem je co nejdříve dosáhnout nulového covidu,“ uvedla vláda.

Od konce března Šanghaj zaznamenala více než 400 000 případů koronaviru a 36 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Téměř všichni zemřelí byli starší, neočkovaní lidé, kteří trpěli i jinými zdravotními problémy, uvedly čínské úřady.

Podle agentury Reuters ale mnozí občané města statistiky zpochybňují, přičemž poukazují na přátele a příbuzné, kteří za poslední měsíc po nákaze zemřeli, ale ve statistikách zahrnuti nejsou.

V Šanghaji se kvůli pandemickému opatření střetli obyvatelé s policií

Zahraniční

Ucpaný přístav

Opatření proti šíření koronaviru v Číně zhoršují také potíže v námořní dopravě. Každá pátá obchodní loď čeká před ucpaným přístavem, hlavně v Šanghaji.

Lockdowny v Číně podle společnosti Windward analyzující situaci v námořní dopravě téměř zdvojnásobily počet kontejnerových lodí čekajících u pobřeží. Windward k 19. dubnu registruje 506 lodí, které čekají před některým z čínských přístavů. Proti únoru, kdy jich bylo 260, je to nárůst o 95 procent.

Zbytečná katastrofa v Šanghaji. Zavření lidé umírají bez léků, covid se stejně šíří dál

Svět

Správa šanghajského přístavu ještě v polovině tohoto měsíce tvrdila, že přístav funguje normálně a bez zpožďování, a to díky systému, který zajišťuje přítomnost nezbytného personálu na pracovišti. Několik firem, které analyzují lodní dopravu a poskytují relevantní data, ale tvrdí opak.

Potíže v Šanghaji nemá jen místní přístav. Restrikce, které se vztahují na přeshraniční kamionovou dopravu a pohyb po městě, znemožňují, aby zaměstnanci pokračovali ve vykládce a nakládce zboží na kontejnerové lodě. To vytváří další prodlevy.

Česká pošta přestala dočasně přijímat zásilky do Číny

Ekonomika

Reklama

Výběr článků

Načítám