Hlavní obsah

Agrese antivaxerů vůči lékařským osobnostem roste

11. 12. 2021, 10:07

V Česku roste agrese vůči zdravotníkům, vědcům i zaměstnancům očkovacích center. Jedním z nejčastějších cílů jsou známé osobnosti boje s covidem. Policie jim musí přidělovat ochranu a dění monitoruje.

Foto: Robert Michael, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Jde například o členy Mezi­oborové skupiny pro epidemické situace MeSES, jako je epidemiolog Rastislav Maďar, ale i další odborníky: evolučního biologa Jaroslava Flegra, imunologa Václava Hořejšího, hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou či ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Opakovaně se agresoři vrací i k domu prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, kde na něj pokřikují věty jako „vydejte vraha!“. Děje se tomu tak i ve chvílích, kdy vše sleduje jeho rodina včetně dětí.

Co Čech, to doktor. Zdravotníci čelí aroganci a urážkám

„Jsou to případy, kdy mi před domem skandují lidé, vyzývají mě, abych vylezl ven, titulují slovy, která jsou nereprodukovatelná, a slibují mi, že mě pohoupají na lucerně,“ popsal Právu Kubek.

Při jednom z incidentů mu někdo z nich dal do schránky také výkaly.

Podle zdrojů redakce Práva se stal terčem agresorů i jeden člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace MeSES.

Policie ale nechce být více konkrétní a s odborníky, kteří se stávají terčem útoků, spolupracuje.

„Zabýváme se tím. Co se týče útoků, převážně se jedná o verbální nebo psanou formu. Že by někdo přímo napadal fyzicky, o tom informaci nemám,“ řekl šéf Moravčík.

Neočkovaní lékaři? Mají protilátky nebo čekají na novou vakcínu

Některým musela policie dát i ochranu. Ke konkrétním případům se však policie nevyjadřuje, protože tento institut je součástí trestního řízení. „Nejedná se pouze o mediálně známé osobnosti,“ řekl Moravčík.

„V těchto lidech se hromadí frustrace, pak dojde ke zlomovému bodu, často symbolickému, který je nasměruje k aktivizaci. Velmi zřídka se tyto věci dějí zničehonic, bývá to vyvrcholením nějakého procesu,“ vysvětlil sociolog Martin Buchtík.

Radikalizoval ho vyhazov z práce

To podporuje i výpověď jednoho z antivaxerů Patrika Tušla, se kterým Právo mluvilo. Často osobně verbálně útočí právě na šéfa lékařské komory Kubka a natáčí to na videa, která publikuje.

Neobtěžuju pana Kubka, nepronásleduju pana Kubka. Když mám čas, tak se zajedu zeptat na určité otázky
Patrik Tušl, antivaxer

„Všichni občané včetně mě a mé rodiny jsou přes dva roky šikanováni a nesmyslně omezováni,“ řekl Tušl.

Začal se aktivizovat loni v březnu, kdy byl vyhozen z práce v supermarketu, údajně proto, že měl respirátor pod nosem: „To byl zlom, kdy jsem si řekl, že je tu něco hodně špatně, a začal jsem si o tom zjišťovat věci, scházet se s lidmi, kteří měli podobný názor.“

Tušl nařčení z obtěžování odmítá, že je na videích on, však přiznává. „Neobtěžuju pana Kubka, nepronásleduju pana Kubka. Když mám čas, tak se zajedu zeptat na určité otázky. Pan Kubek má plná ústa řečí v televizi,“ uvedl.

„Frustráti si to natáčejí.“ Začalo vyšetřování útoků na osobnosti boje s covidem

Podle sociologa Buchtíka jsou tyto argumenty u antivaxerů obvyklé.

„Pokud se budeme tvářit, že sprostě urážet a vyhrožovat lidem na sociálních sítích je normální a daný člověk to musí přijmout jako daň za to, že někde něco řekl do novin, pak už je jen otázka času, kdy některý z nich vezme kámen a hodí jím,“ upozornil sociolog Buchtík.

Antivaxeři organizují své útoky skrze Facebook, na který pak videa z incidentů vysílají online, kde si je sdílí další lidé.

Někteří odpůrci žádají také o finanční příspěvky. „Jsou v řádu stokorun a takové platby přijdou třeba sedm nebo osmkrát do měsíce. Tyto příspěvky pokryjí hlavně cesty,“ sdělil Tušl.

„O případech odpůrců víme, ale jak časté jsou, to vám nedokážu říct. Projde tu hodně lidí,“ řekla redaktorovi jedna z pracovnic polikliniky na pražském Proseku, kde má Kubek ordinaci.

Lékárny loni utržily 102 miliard korun, nejvíce od roku 2011

Když odpůrci přichází na místo, působí nenápadně. Zlom nadejde, až když zapnou natáčení a jejich konání začnou sledovat první diváci. Slovní výpady se pak začnou stupňovat.

Podle advokáta České lékařské komory Jana Macha by měl stát přistupovat k těmto případům přísněji.

„Stát by za stavu nouze měl postupovat mnohem razantněji. Jakýpak přestupek? Nebezpečné vyhrožování, které vzbudí obavu v člověku, to je trestný čin. Výtržnictví, to znamená hrubé, sprosté urážky za přítomnosti dalších osob, to je trestný čin. Ve zkráceném řízení lze takový trestný čin vyřešit během dvou týdnů,“ uvedl Mach.

Reklama

Výběr článků