Článek
Pro mnoho motoristů může být převod na registru vozidel ztrátou času, komplikací. Mnohem víc problémů ale mohou mít, když převod řádně neprovedou. Při prodeji vozidla je třeba do 10 pracovních dní podat žádost o zápis změny vlastníka vozidla. Jinak se jedná o přestupek s až 50tisícovou pokutou. Navíc hrozí další nepříjemnosti, třeba pokuty za dopravní přestupky nového vlastníka. Přijít může i výzva k úhradě tzv. příspěvku nepojištěných od České kanceláře pojistitelů (ČKP), a to právě proto, že nebyla nahlášena změna vlastníka v registru silničních vozidel.

Při prodeji vozu si ohlídejte převod na nového majitele. Ideálně osobně.
O prodeji sepište kupní smlouvu
ČKP musí podle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinném ručení, vycházet z údajů zapsaných v registru silničních vozidel. „Téměř denně přicházíme na případy, kdy zápis v registru není aktuální. Potom je nutné, aby tento ještě stále registrovaný vlastník doložil, že vozidlo prodal,“ prozrazuje Vladimír Krejzar, právník České kanceláře pojistitelů. Pro tento moment se hodí mít dokument, který by to doložil, tedy např. písemnou kupní smlouvu. A to i přesto, že občanský zákoník pro platné uzavření koupě nevyžaduje sepsat písemnou smlouvu.
Osobně nebo s plnou mocí
Zápis změny vlastníka vozidla lze provést na odboru dopravy na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. K převodu by mělo dojít na základě společné žádosti dosavadního a nového vlastníka. Zápis může zařídit i jen jeden z nich, pokud má od druhé smluvní strany plnou moc s úředně ověřeným podpisem.

Povinné ručení nezaniká automaticky, je třeba tuto skutečnost oznámit pojišťovně.
K převodu jsou potřeba osobní doklady obou smluvních stran, případně plná moc, malý a velký technický průkaz a platná zelená karta. Ta by podle Vladimíra Krejzara měla být ideálně uzavřena už na nového vlastníka. Nezapomeňte též na protokol o evidenční kontrole starý nanejvýš 30 dní. Evidenční kontrola se provádí na vozidlo, nikoli „na osobu“, takže ji může zařídit jak prodávající, tak kupující.
Když přijdou komplikace
Pokud je to možné, nepředávejte vozidlo ani doklady k vozidlu, dokud nebude převedeno na nového vlastníka. A nespoléhejte se, že nový vlastník vše vyřídí. Raději převod na registru vozidel zajistěte sami.

Jak správně prodat nebo koupit vozidlo? Na nejčastější chyby upozorňuje nová kampaň České kanceláře pojistitelů.
„Pokud necháte vše na kupujícím a dáte mu k převodu plnou moc, raději si ještě ověřte, že na registru vozidel skutečně byl,“ uzavírá Vladimír Krejzar.