Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: Sliby chyby a skutečná volba

2:40
2:40

Poslechněte si tento článek

Jako vždy před volbami se vynořují recepty, jak zlepšit stávající stav. Voliči naletí, aby se pak zklamali, protože se jejich představy nenaplnily. Ve společnosti se po zavedení svobodných voleb vytvořila pohyblivá skupina zklamaných.

Foto: David Neff, Novinky

Alexandr Mitrofanov

Článek

Jsou to lidé, kteří měli představu, co konkrétně má zařídit strana nebo hnutí, kterému dali svůj hlas, až se ocitne ve vládě. Zklamání pramení z toho, že žádná vláda nemůže naplnit všechny konkrétní požadavky takto naladěných občanů.

V demokratické společnosti je častější koaliční vládnutí. V koalici se spojují politické subjekty, které mají v lecčem shodné postoje, ale odlišné konkrétní programy. Ve společné vládě musí z některých plánů slevit.

Další překážkou naplnění předvolebních slibů se stává nepředvídaný vývoj. Příkladem budiž epidemie covidu nebo ruská válka proti Ukrajině.

Rozhodování vlády též ovlivňují schopnosti jejích členů. Kvalita kabinetu se odvozuje od kvality společnosti, která do něj vyslala své zástupce.

Ale nejdůležitější je faktor, se kterým zklamaní voliči nepočítají. Šikovně to využívá současná opozice. Když Babiš a jeho parta vřískají na každém rohu, co všechno měla zkazit „Fialova vláda“, hrají obratně na struny lidské nevědomosti.

Konkrétní detaily života každého občana totiž zařizuje pouze vláda jedné strany nebo jednoho diktátora. Názorně je to vidět v současném Rusku. Všechno určuje shora diktátor Putin a vláda, která dostává úkoly od jeho administrativy, pouze vykonává rozkazy.

Není náhodou, že takto řízená společnost je pohodlným místem především pro diktátora, členy jeho podpůrných spolků a boháče, kteří Kreml sponzorují. Kolik je v současném Rusku zklamaných voličů, nikdo nezjišťuje. Ale v této zemi také neexistují svobodné volby.

V demokratické zemi vláda dokáže pracovat konkrétně pouze s těmi pákami a prostředky, které jí umožňuje ústavní rámec. Kromě práce se státním rozpočtem určuje kabinet zahraničněpolitickou orientaci země a navazuje bližší kontakty buď s jednou, nebo s druhou částí současného rozděleného světa.

Život v autoritářské nebo totalitní společnosti je pro část obyvatel přijatelnější než život ve svobodě. Nejde tady o politický názor, ale o vrozenou dispozici. Svoboda takto naladěné obyvatele unavuje, ba vyčerpává. Preferují poslouchat vůdce výměnou za drobty z vůdcova stolu. Výkřiky o tom, jak je špatná demokratická vláda, jsou proto jen kouřová clona.

Ukázalo se to například v čerstvém průzkumu veřejného mínění na Slovensku, kde si 14 procent dotázaných rovnou představuje připojení Slovenska k Rusku.

V Česku se takový průzkum, pokud vím, nedělal. Budou jím říjnové volby do Sněmovny.

Ať je vláda jakákoli, skutečná volba je jednoduchá. Může být nedokonalá svoboda, nebo život v režii hochštaplerů zvolených lokaji.

Výběr článků

Načítám