Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: Bolševník se dere dopředu

„Našli, našli?“ ptal se asi s marnou nadějí v hlase správce prezidentského paláce v Santiago de Chile dne 4. dubna 2011 po ukončení tiskové konference svého nadřízeného s českou hlavou státu Václavem Klausem. „Nenašli…“ odpovídali asi zkroušeně správcovi podřízení.

Foto: David Neff, Novinky

Alexandr Mitrofanov

Článek

Pero bylo fuč. Pořad 168 hodin České televize pak osvětlil domácím divákům, kam vlastně zmizelo. Fuj, „zmizelo“. Zlé, ošklivé slovíčko to je. Viděno ze správného úhlu, šlo o zmnožení českého národního bohatství. Ostatně si toho kromě televizní kamery nikdo nevšiml, k čemu tedy ten humbuk?

Václav Klaus byl v Chile konsekventní. Pamětníci ví, že již mnohem dříve hájil tzv. Maradonovu božskou ruku s odůvodněním, že i když šlo o porušení pravidel, podle kterých nelze ve fotbale vstřelit gól rukou, musí platit, protože rozhodčí nepískal.

Klausovo vnímání hodnot jako relativního pojmu s vyzdvihnutím pragmatické složky existence se stalo základem jednoho ze dvou vzorců chápání života a praktického chování vedle Havlova důrazu na morálku a důstojnost. Krátkou chvíli spolu zápasily ve společenském prostoru, pak na plné čáře a na dlouhá léta převážil klausismus.

Z Václava Klause vyrostl Miloš Zeman, který co se týče životní filozofie se od něj příliš nelišil, pouze trval na tom, že vzklíčil na jiném řádku než Klaus, a po nějaké době vylezl ze země Andrej Babiš.

Kolem hlavních rostlin se rychle šířily menší porosty stejného druhu. Tento proces v českých politických luzích trvá přes třicet let. V říši rostlin je vzor tohoto jevu znám mnohem déle. Vypůjčme si definici a popis z odborné literatury.

Bolševník velkolepý je v České republice nepůvodní invazní rostlinou. Na našem území vysadil exotické bolševníky z Kavkazu v polovině 19. století kníže Metternich. O století později se u nás začíná bolševník expanzivně šířit. K problému ekologickému se v případě bolševníku přidružuje i zdravotní riziko pro člověka. V případě potřísnění se mohou v kombinaci se slunečním zářením vytvořit postiženému na kůži nepříjemné puchýře a otoky.

Nepříjemné puchýře a otoky se vytvořily na kůži české společnosti. Ale jako každý živý úkaz se i tyto jevy vyvíjejí. Puchýře časem získávají stále intenzivnější hnědé zabarvení. Otoky smrdí benzínem a motorovým olejem.

Šíření není nahodilé. Bolševník bují proto, že ho štědře hnojí jeho příznivci, kterým imponuje jeho dravost a agresivní arogance. Chtěli by být stejní, ale jsou jenom lopuchy.

Bolševník zaplnil Poslaneckou sněmovnu a vládne. Jak to omezit?

Prezident Petr Pavel symbolicky vrátil pero chilskému státu. Kdo není prezident ani politik, může zabránit bolševníku, aby na podzim zaplavil Senát.

Výběr článků

Načítám