Článek
Kočky byly v době úterního zemětřesení v kočičí kavárně Cat Cafe MOFF, která se nachází v přízemí obchodního centra. Po otřesech byla budova evakuována a zaměstnanci kavárny se později pokusili pro zvířata vrátit. Krátce poté však v objektu nastala exploze, při níž byla část budovy poškozena a zaměstnanci museli místo znovu rychle opustit.
Ve středu se manažer kavárny po povolení hasičů, policie a provozovatele centra do poničené budovy vrátil. Všech 25 koček se mu podařilo najít a bezpečně dostat ven. Podle společnosti MOFF nebyla žádná ze zachráněných koček zraněná. Zvířata následně putovala do Hirošimy, kde společnost provozuje další kočičí kavárnu.
„Po příjezdu jsme každé kočce poskytli individuální péči,“ uvedla společnost a dodala, že zvířata nyní tráví čas v klidu a bez problémů odpočívají.

Zachráněné kočky byly převezeny do kočičí kavárny v Hirošimě.
Příběh se rychle rozšířil na internetu, ale zároveň vyvolal debatu o provozu kočičích kaváren a dalších podniků, kde lidé mohou zvířata hladit. Někteří uživatelé upozorňovali, že by kočky měly dostat možnost žít v bezpečných domovech.
Jiní zase kritizovali, že se pozornost veřejnosti soustředí na zvířata v době, kdy při neštěstí zahynuli lidé. Podle webu Japan Times bylo přímo ve zmíněném obchodním centru nalezeno sedm těl.
„Lidé říkají, že lidské životy jsou na prvním místě, ale lidské i kočičí životy jsou stejně drahé. Jsem rád, že jsou všichni v bezpečí,“ snažil se na sociálních sítích zmírnit rozepře jeden z komentujících.
Zemětřesení zasáhlo prefekturu Kumamoto na ostrově Kjúšú v úterý 28. července odpoledne místního času a dosáhlo síly 7,1 stupně Richterovy škály. Záchranáři pokračují v prohledávání trosek, šance na nalezení přeživších se však s postupem času snižují. Japonské úřady zatím hlásí minimálně 34 mrtvých a přes 60 zraněných.

