Hlavní obsah

V americkém městě se přemnožili sysli. Způsobují čirý chaos

2:03
2:03

Poslechněte si tento článek

Americké město Minot, čtvrté největší v Severní Dakotě, sužují hlodavci. Přemnožil se tu sysel Richardsonův, což způsobuje řadu potíží. Zvířata totiž hloubí nory a způsobují škody na silnicích, chodnících a trávnících, kde lidem hrozí, že zakopnou. Místní si s problémem nevědí rady, syslové totiž nemají ve městě na rozdíl od přírody přirozené predátory.

Foto: Profimedia.cz

Sysel Richardsonův je severoamerický endemit.

Článek

Syslové jsou v hloubení nor velmi urputní, navíc se rychle množí. Minot sužují poslední dvě desetiletí, ale za poslední roky se potíže s nimi prohlubují ještě rychleji, uvádí server Huffington Post. Město se sice snaží s problémem bojovat, ale ani hubitelé škůdců se nezvládají se situací popasovat.

Místní obyvatel a zaměstnanec deratizační služby Joshua Herman přirovnal boj se sysly k člověku, který úplně sám čelí masivní bouři. „Pokud na ně nachystám pasti, ale můj soused ne, tak se z dlouhodobého hlediska nikam neposuneme,“ tvrdí.

Není jasné, jak velká populace syslů ve městě žije, odhaduje se, že může být zhruba tak početná jako ta lidská, což je asi 50 tisíc. „Musí jich tu být desítky tisíc,“ postěžoval si Herman.

Bez přirozených predátorů

Úřady města, které je obklopeno zemědělskými oblastmi a prériemi, jsou si vědomy toho, že se problémů nezbaví zcela, snaží se však počty hlodavců alespoň snížit. „Nemyslím, že se nám jejich počty někdy podaří dostat na nulu. Při současném množství je to prakticky nemožné,“ míní Kevin Braaten z radnice.

Problém je, že zatímco v přírodě za městem mají syslové přirozené predátory, jako jsou kojoti, jezevci, sovy nebo hadi, ve městě se mohou pohybovat bez obav. Podle Hermana navíc poškozují silnice či chodníky tím, že hloubí díry, kvůli nimž se pak obyvatelé mohou zranit, když si jich nevšimnou a zakopnou.

„Volali mi z centra, z obchodů, dálnic nebo z letiště, opravdu jsem sysly chytal všude v Minotu,“ konstatuje Herman. Tvrdí, že někteří lidé navíc pastičky sabotují, protože jim hlodavci připadají roztomilí. „Roztomilí rozhodně jsou, ale pořád se jedná o nebezpečné škůdce, pokud jim dovolíte se množit.“

Související témata:

Výběr článků

Načítám