Hlavní obsah

Šedesát syslů ze zoologických zahrad má nový domov v Českém středohoří

2:49
2:49

Poslechněte si tento článek

Narodili se v zoologických zahradách v Praze, Norimberku, Bernu, Hluboké nad Vltavou nebo v zoo Na Hrádečku. Šedesát syslů z několika zemí Evropy teď dostalo svobodu a nový domov. Vypustili je do tří lokalit v Českém středohoří.

Foto: AOPK - Květa Černohlávková

Sysel obecný (ilustrační foto)

Článek

Syslové zamířili na tři místa nedaleko obce Milá na pomezí Mostecka a Lounska v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Na dvou z těchto lokalit už sysli žijí, na třetím by měla vzniknout nová populace.

Pokračuje tak záchranný program (koordinovaný Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR), jehož cílem je, aby tito kriticky ohrožení hlodavci byli nadále součástí přírody lounského středohoří. „Zdejší stepi jsou pro ně vhodným prostředím,“ vysvětluje Jan Matějů, zoolog Muzea Karlovy Vary a autor záchranného programu.

Vypouštění syslů na vybrané lokality probíhá v Českém středohoří už několik let. Zvířata se obvykle umisťují do předem připravených nor. Kromě posilování stávajících populací se na vhodných místech zakládají i nové kolonie. „Dnes se to týká lokality Hliniště II, kam jsme vypustili 35 syslů. V lounském středohoří žijí na několika zatím stále izolovaných místech, která se postupně snažíme za pomoci vytváření nových populací a vhodné péče o krajinu propojit. Doufáme, že vzájemně komunikující populace budou odolnější vůči nepříznivým faktorům,“ vysvětluje zoolog.

Posilování syslích populací a zakládání nových je jenom částí záchranného programu, který běží už přes 15 let, koordinuje ho státní Agentura ochrany přírody a krajiny a zdrojem financí je nyní evropský projekt Prospective Life. Mezi další aktivity programu patří pastva a kosení trávy na místech výskytu nebo odchovy syslů v zoologických zahradách a záchranných stanicích.

„Pomoc tuzemských i zahraničních partnerů, kteří odchov geneticky vhodných syslů zajišťují, je důležitá. Bez nich bychom vhodná zvířata neměli,“ doplňuje koordinátorka záchranného programu Jitka Matoušová z AOPK.

Foto: AOPK - Jitka Matoušková

Vypouštění syslů z bedny

Sysel obecný byl dříve považován za zemědělského škůdce. Dnes jde o kriticky ohrožený druh. Doplatil na rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů a dramatický úbytek ploch s nízkou trávou. Sysli přitom naopak potřebují suché, nízké stepní trávníky. Vzácného hlodavce také ohrožují přívalové deště nebo toulavé kočky.

„Když jsme se záchranným programem pro sysla před více než 15 lety začínali, odhadovalo se, že u nás žije zhruba 3600 syslů, nyní jsme na téměř sedmi tisících. I když zdaleka není vyhráno, tak se zdá, že tato práce má smysl,“ uvedl František Pelc, ředitel AOPK ČR.

V Česku je nyní zhruba 40 lokalit, kde se sysel vyskytuje. K posilování populace dochází v rámci záchranného programu i na jiných místech. Vloni a letos to bylo například na letišti ve Strakonicích, kde docházelo k jejich úbytku a letos tu zdejší populaci decimovaly také silné deště.

Výběr článků

Načítám