Článek
Zoologická zahrada v newyorské části Bronx zaznamenala chovatelský úspěch, když se tam poprvé od devadesátých let vylíhlo mládě kondora královského. Proto mu také věnují náležitou péči. Agentura AP totiž uvedla, že kondoři mívají tendenci svá mláďata poněkud zanedbávat, a tak je krmení od lidí nezbytné, aby nový ptačí přírůstek s jistotou přežil.
Zároveň je důležité, aby si mládě nezvyklo na lidi, a tak v zoo v Bronxu vyrobili maňáska, jenž má podobu dospělého kondora, navléká se na ruku a jeho prostřednictvím lidé vkládají malému kondoříkovi potravu do zobáku. Tato procedura probíhá jednou denně.
Jde o již osvědčenou techniku, kterou společně s dalšími institucemi před více než čtyřiceti lety pomohli vyvinout právě v Zoo Bronx při odchovu tří mláďat kondora andského, jež byla následně vypuštěna do volné přírody v Peru.
Současné mládě z Bronxu má zároveň i kontakt s dospělými jedinci, kteří se nacházejí v přilehlém prostoru. Podle Chucka Cerbiniho, kurátora ornitologického oddělení této zoo, to mláděti umožňuje „seznámit se se správným chováním kondora královského“.
Královská péče o malého kondora královského však nevychází pouze z označení jeho druhu, ale odborníci zdůrazňují, že toto mládě je důležité i z pohledu genetiky. Jeho pětapadesátiletý otec má totiž již jen jedno další mládě, a tak by hrozil zánik jeho genetické linie.