Hlavní obsah

Unikátní video. Kamera v Příboře natočila pavouka, jak žere svou síť a pak staví novou

3:03
3:03

Poslechněte si tento článek

Příbor

Jeden z nepochopitelných přírodních jevů, chování pavouka při likvidaci a následné stavbě sítě, se podařilo zachytit časosběrné kameře lokální televize v Příboře na Novojičínsku. Zrychlený videozáznam televize zveřejnila na sociální síti.

Pavouka zachytila při sežrání i stavbě sítě kameraVideo: LTV Příbor

Článek

„Umístili jsme časosběrnou kameru na staveniště skateparku, abychom mohli následně udělat videosnímek o tom, jak stavba probíhala,“ vysvětlil kameraman LTV Příbor Pavel Nedoma.

Netušil, že kromě bagrů a dělníků zachytí technika také pavouka, jak nejprve ničí a o dva dny později staví novou pavučinu.

„Mám to nastaveno tak, že jakmile se na staveništi něco pohne, tak se spustí natáčení,“ vysvětlil Nedoma, jak se stalo, že pavouka při práci natočil. Co video obsahuje, zjistil až při jeho následné kontrole. „Vůbec jsem nevěděl, že pavouci rozebírají sítě. To jsem viděl poprvé,“ přiznal kameraman Nedoma.

Zničena za deset minut, postavena za hodinu

Z videa vyplývá, že pavouk nejprve 9. dubna večer během deseti minut síť zničil. Na stejné místo se pak vrátil za dva dny opět večer, aby za hodinu a deset minut postavil novou pavučinu. Zatímco bourání sítě je na videu zrychleno desetkrát, stavba nové pavučiny je zrychlena padesátkrát.

Podle Ivana Hadriána Tufa z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci je na videu zjevně nějaký větší křižák. „Křižáci si stavějí právě tento typ kruhových dvourozměrných sítí, které jsou pokryté lepovými kapičkami. Kapičky však nemají příliš dlouhou životnost, protože se na ně nachytá například prach, z toho důvodu sítě často obměňují. A to i každodenně,“ objasnil.

Pro sežrání sítě pavoukem má jednoduché vysvětlení. „Pavučinové vlákno je proteinové povahy, mimo jiné obsahuje bílkoviny nazývané spidroiny. Vyrobit proteiny je však pro pavouka docela fuška, pokud má stavět novou síť každou noc, příliš efektivní způsob získávání potravy by to nebyl. Křižáci proto neplýtvají jídlem a tu svou starší, ale stále cennou síť sežerou,“ prozradil Tuf.

V dešti nepracují

Ten považuje za zajímavé, že pavouk síť postavil až o dvě noci později. „Důvodem mohlo být špatné počasí, třeba déšť. V dešti se jim pracovat nechce,“ uvedl na adresu tvorů, jichž se řada lidí štítí.

Současně arachnolog upozornil i na fakt, že nově postavená síť není úplně ideálně kruhová. „Což znamená, že by šlo udělat buď menší kolečko uprostřed, nebo doplnit ten prostor obloučky. A přesně to dělá tenhle pavouk, když chodí tam a zpátky. Fantastické je, že své možnosti, tvar sítě, rozlohu a podobně odhaduje hmatem, pomocí chvění těch vláken,“ popsal Tuf, jenž považuje podobná videa za dobré didaktické pomůcky.

„Lze je využít nejen pro objasnění stavby a významu sítí, ale také pro environmentální výchovu a význam recyklace nepotřebných věcí. Koneckonců, my děláme něco obdobného, když například recyklujeme plasty a z rozdrcených víček od PET lahví vyrábíme plastové panely, třeba na lavičky, či z PET lahví dokážeme vytvořit náplň do polštářů,“ uzavřel docent olomoucké Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Výběr článků

Načítám