Článek
V plánu je počet členů želví komunity postupně zvyšovat. Výběh vzniknul u detašovaného pracoviště ZŠ Tusarova ve střední části parku mezi prostorem s dětskými herními prvky a hřištěm na pétanque. Prostranství výběhu se rozprostírá v oploceném areálu školy. Návštěvníci parku na želvy uvidí, ale nebudou k nim mít přístup, což želvám zajistí vhodné podmínky.
Krokodýlí zoo Praha má za úkol vzdělávat veřejnost v oblasti zoologie a ochrany přírody. „Jsme upřímně rádi, že radnice Prahy 7 návrh chovu želv v rámci městského parku přijala za svůj. S vedením Základní školy Tusarova jsme již domluveni na formě kooperace a na dlouhodobou spolupráci se upřímně těšíme,“ sdělil ředitel Krokodýlí zoo Praha Libor Kopečný s tím, že želva není hračka. Suchozemské želvy krom toho, že jsou milí tvorové, se obvykle dožívají věku jako člověk.

Želva zelenavá ve výběhu u ZŠ Tusarova.
Želva zelenavá (Testudo hermanni) patří mezi nejrozšířenější suchozemská zvířata svého typu v českých chovech. Nebývá náchylná k nemocem, a proto náleží mezi ideální volbu i pro prvochovatele.
Přirozeně obývá oblast Chorvatska. Samci dorůstají délky až 20 cm, samice do 25 cm. Želvu zelenavou lze od dubna do října chovat ve venkovních výbězích. Základ její potravy tvoří tráva, jetel, jitrocel či pampelišky. Během léta může občas, jako zpestření, dostat čerstvé jablko, jahodu nebo třešně. Do výběhu chovatelé přidávají i sépiovou kost. Jejím okusováním želvy získávají vápník a obrušují si zobáky.

Želva vroubená na obrázku má kostrbatější krunýř než její kolegyně zelenavá.
Nejkrásnější želva Evropy
Želva vroubená (Testudo marginata) patří mezi ty druhově největší, jaké v Evropě najdeme. Zadní část krunýře přechází v jakýsi závoj, mnoha chovateli bývá považována za nejkrásnější želvu Evropy.
Ve volné přírodě žije v Řecku, v Itálii a na Sardinii. Samice jsou jen nepatrně větší než samci. Dospělci měří 25 až 35 cm a váží kolem 3,5 kg, výjimečně až 6 kg. Možná díky jejich klidné povaze, kdy ani samci mezi sebou obvykle nijak nesoupeří, nebývají často nemocné.
Želva vroubená spásá trávu, jetel, pampelišky, jitrocel, občas si zpestří stravu i kouskem ovoce. Vzhledem k velkým rozměrům je od jara do konce léta vhodná k chovu ve venkovním výběhu.

Ředitel Krokodýlí zoo Libor Kopečný vypráví dětem ze ZŠ Tusarova o želvách.
„Jedná se o další z pilotních projektů oživení parku. Želvy přinesou nejen zajímavou podívanou pro návštěvníky, ale také zpestření výuky pro děti ze ZŠ Tusarova, které se o ně budou moci ve spolupráci s odborníky z Krokodýlí zoo Praha starat a dozvídat se mnoho zajímavého o jejich životě a chovu,“ popsal radní městské části Jiří Knitl (Praha sobě), jenž má na starosti veřejný prostor a životní prostředí.