Článek
Firma oznámila, že se jí provoz kvůli prodražujícím se emisním povolenkám a klesajícím cenám elektřiny nevyplácí.
„V Počeradech vyrobíme megawatthodinu za osmdesát šest eur, z čehož osmdesát je povolenka a šest cena elektřiny. Povolenka je naprosto zdrcujícím způsobem rozhodující,“ sdělil Tykač.
Zpráva o plánovaném ukončení provozu je podle analytika společnosti Purple Trading Petra Lajska jedním z nejvýraznějších momentů české energetiky posledních let.
„Nejde o překvapení, protože ekonomika uhlí se dlouhodobě zhoršuje. Lze to chápat jako pragmatickou reakci na prostředí, kde kombinace slabších cen elektřiny a vysoké ceny povolenky rychle smazává marže,“ řekl Novinkám.
Pokud výrobce ztratí schopnost generovat uhelnými bloky byť jen minimální zisk, odchod ze sítě přestává podle jeho slov být strategickou volbou a stává se ekonomickou nutností.
Tykač oznámil plán ukončení výroby ve dvou elektrárnách, které pokrývají skoro 15 procent spotřeby elektřiny v Česku, už loni. Poprvé od toho ustoupil, nyní už ne. Záměr ukončit provoz elektráren i teplárny v Kladně oficiálně oznámil provozovateli přenosové soustavy ČEPS.
Za nucený provoz by stát doplácel miliardy
Ten má teď na posouzení dopadu jejich odstavení šedesát dní. Výpadek by v případě ukončení všech tří provozů dosáhl asi 2400 megawattů instalované kapacity, tedy více než dvou jaderných bloků v Temelíně.
Pokud by Česko výrobu zejména v topné sezóně potřebovalo, může Energetický regulační úřad ve spolupráci s ČEPS ze zákona elektrárně přikázat, aby v produkci pokračovala. Stát by provozovateli doplácel ztrátu a přiměřený zisk. Povinnost vyrábět elektřinu nad rámec licence může být uložena stávajícímu provozovateli, případně jinému subjektu.
Náklady na podporu provozu by se pravděpodobně pohybovaly v řádu jednotek až nízkých desítek miliard korun ročně
Ministr průmyslu a obchodu v demisi Lukáš Vlček (STAN) Novinkám řekl, že by ale rozhodně nešlo o automatické proplácení. „Způsobilost nákladů nad rámec licence se bude pečlivě vyhodnocovat,“ uvedl.
Podle Lajska by to však vyšlo draho. „Náklady na podporu provozu by se pravděpodobně pohybovaly v řádu jednotek až nízkých desítek miliard korun ročně. Výše závisí na scénáři cen povolenek, elektřiny a nutnosti udržovat plnou zaměstnanost,“ upozornil.
Vlček soudí, že nařízení výroby s největší pravděpodobností ani nenastane vzhledem k tomu, že i při uzavření zmíněných elektráren Česko vyrobí více elektřiny, než spotřebuje. „Domácnosti a firmy se tak nemusejí obávat, že by hrozil nedostatek elektřiny,“ dodal.
Elektrárna Počerady je podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora sice největší hnědouhelný zdroj v zemi, ale i on je přesvědčen, že regulátor tam nucený provoz nenařídí.
Teplo pro Kladno zdraží
Jiná je ale situace u kladenské teplárny. „Kladno totiž nedávno dostalo od skupiny Sev.en cenovou nabídku na dodávky tepla pro rok 2027 a dál. Je tak otázka, proč by nabídku dávala, pokud by byla opravdu rozhodnuta činnost ukončit,“ podotkl Gavor.

