Hlavní obsah

U pobřeží se objevila krakatice, omotávala chapadla kolem potápěče

8. 1. 2016, 15:48
Novinky, vps

U pobřeží v japonském zálivu Tojama se objevila zhruba čtyřmetrová krakatice. Hlubinný tvor tam strávil několik hodin, poté ho místní potápěč vylákal zpět do větší hloubky.

Foto: Reuters

BEZ KOMENTÁŘE: V zálivu se zjevila skoro čtyřmetrová krakatice

Článek

Krakatice, kterou se živou podaří v mělkých vodách spatřit jen málokdy, se v zálivu objevila o Vánocích. Všimli si jí lidé, kteří stáli na molu. Poté za ní skočil potápěč a natočil ji na video.

„Ta krakatice vypadala zdravě a čile. Vypouštěla inkoust a snažila se okolo mě omotat chapadla,“ řekl CNN potápěč Akinobu Kimura. „Navedl jsem ji směrem k oceánu, několik set metrů od místa, kde byla nalezena. Poté zmizela v hlubinách,“ dodal Japonec.

Podle místních se jednalo o první spatřenou krakatici v této sezóně, napsala agentura Reuters. V poslední době se v japonských pobřežních vodách objevuje víc a víc krakatic, většinou se však jedná o uhynulé jedince. Oceánograf John Bowers uvedl pro New York Times, že za poslední roky je potvrzených víc než 50 takových případů.

BEZ KOMENTÁŘE: Japonští vědci poprvé natočili obří krakatici v jejím přírodním prostředíVideo: Reuters/NHK/NEP/Discovery Channel

Krakatice obrovská dala podle všeho vzniknout mýtům a legendám o krakenovi, který měl stahovat námořníky i s jejich loďmi do hlubin. Vědci uvádějí, že tento hlavonožec může dorůstat délky až 15 metrů.

Existence krakatice byla potvrzena v roce 1867, živou se ji ale podařilo vyfotit až v roce 2004. O dva roky později japonská expedice pořídila video 3,5metrové samice, ovšem nikoliv v jejím přirozeném prostředí. Malá krakatice byla vytažena na palubu výzkumné lodi, kde krátce poté uhynula. V přirozeném prostředí ji vědci natočili až v červenci roku 2012 u Boninských ostrovů. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Související články

Rybář chytil do své sítě krakatici

13. 1. 2014, 21:00

Životní úlovek si na své konto připsal japonský rybář Šigenori Goto. Minulý týden se mu totiž podařilo do jedné ze svých sítí chytit asi čtyřmetrovou krakatici...

Výběr článků