Hlavní obsah

Turečtí inspektoři váží lidi na ulici. Kdo má kila navíc, musí k lékaři

2:10
2:10

Poslechněte si tento článek

Turecké úřady vyslaly do ulic kontrolory s elektronickými vahami, kteří zastavují lidi a snaží se je přimět, aby si prověřili tělesnou hmotnost. U koho zjistí nadváhu, toho „nasměrují“ do zdravotních středisek pro doporučení, jak zhubnout.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Není prý přitom jasné, zda jsou tyto kontroly dobrovolné, nebo povinné. Opatření ministerstva zdravotnictví se totiž setkává s kritikou na sociálních sítích, přestože jde v zásadě o dobrou věc.

Někteří lidé si stěžují, že je vážení na veřejnosti ponižuje, zatímco jiní se obávají potíží, pokud by se chtěli kontrole vyhnout. Další kritici poukazují na to, že sami inspektoři či inspektorky někdy nepatří mezi nejštíhlejší.

„Může se to stát kdekoli a kdykoli. Tak jako řidiči se nečekaně chytí do pasti rychlostního radaru, nic netušící kolemjdoucí v Turecku nyní stále častěji podléhají kontrole tureckého ministerstva zdravotnictví,“ popsal situaci zpravodaj deníku Berliner Morgenpost.

Kontroloři podle listu číhají v nákupních ulicích, v parcích, na autobusových zastávkách, před stanicemi metra nebo u vchodu na fotbalový stadion. „Mávají na lidi, kteří se jim zdají obézní. Ti jdou pak na váhu,“ napsal dále deník.

Inspektoři kromě vážení změří i tělesnou výšku prověřované osoby a v úvahu vezmou i její věk. Z toho pak vypočítají tzv. index tělesné hmotnosti (BMI), ukazatel používaný pro posouzení toho, do jaké míry je člověk obézní nebo i podvyživený.

Komu naměří BMI 25 a výše, toho posílají k lékaři. Za normální je považován BMI v rozmezí mezi 18,5 až 24,9.

Podle agentury Anadolu je akce součástí kampaně, kterou ministerstvo zdravotnictví reaguje na fakt, že turecká populace patří k zemím s nejrychleji rostoucím podílem obézních lidí. Generální ředitel tureckého úřadu pro veřejné zdraví Emin Demirkol tvrdí, že obezitou nebo nadváhou trpí šest z deseti tureckých občanů.

Kampaň pod heslem „Poznejte svou váhu, žijte zdravě“ spustilo Turecko 10. května a trvat by měla do 10. července. Během tohoto období chtějí úřady zvážit a změřit po celé zemi na deset milionů lidí. To znamená, že kontrole se podrobí zhruba jeden z osmi Turků.

Výběr článků

Načítám