Článek
Na úřady ve švýcarském Curychu se před časem obrátila rozhněvaná žena, která si stěžovala na osmašedesátiletou sousedku, která téměř rok vytrvale krmila jejího kocoura Lea a pouštěla jej k sobě domů. Majitelce se to značně nelíbilo a sousedku podezřívala, že chce Lea odlákat k sobě.
A vše nasvědčovalo tomu, že to je pravda, protože Leo začal čím dál více času trávit u pohostinné penzistky. Ta nereagovala ani na písemnou výzvu, aby tohoto konání zanechala, a naopak ještě nainstalovala kočičí dvířka, aby Leo mohl přicházet a odcházet, jak se mu zlíbí. Domů pak již nechodil téměř vůbec.
Leova majitelka tedy podala stížnost, na jejímž základě dostala sousedka pokutu ve výši 800 švýcarských franků (přes 21 tisíc korun) a ještě nad ní zůstala viset podmínečná pokuta dalších 3600 franků (téměř 96 tisíc korun) pro případ, že by svého jednání nezanechala.
Penzistka však tento verdikt nevzala na vědomí a zaplatit odmítla, případ proto skončil u soudu. Jednání probíhalo za zavřenými dveřmi, takže jeho průběh není znám, ale výsledek lze označit za šokující.
Všechna původní obvinění totiž byla stažena a obě ženy se dohodly, že Leo nakonec zůstane na nové adrese, informoval web SRF. Ovšem zda šlo skutečně o vzájemnou dohodu, nebo si svou ve skutečnosti prosadil Leo, švýcarská média neuvedla.
Server Swiss Info k tomu poznamenal, že podobné případy končí u soudů čím dál častěji, přestože krmení cizích koček samo o sobě není nezákonné. Ale pokud se tak děje pravidelně a systematicky, již je to považováno za pokus o nezákonné přivlastnění.
Švýcarské zákony totiž kočky považují za majetek lidí, s nimiž žijí. Vůbec tedy nezohledňují mezi chovateli notoricky známou skutečnost, že skutečnými majiteli domácností, nemovitostí i přilehlých pozemků jsou ve skutečnosti samy kočky.