Hlavní obsah

Stepní požár ohrozil radioteleskop

27. 2. 2003, 18:50 – AUSTRÁLIE
Novinky, Jan Novák

Systém radioteleskopů Deep Space Network (Síť pro vzdálený vesmír) slouží především ke spojení s meziplanetárními sondami americké kosmické agentury NASA. Jeho australský radioteleskop poblíž Canberry byl nedávno ohrožen obrovským stepním požárem.

Foto: Jiří Částka, www.FotoBanka.net

Impromat 4×4 Český snowboardový pohár 2011 na Ještědu

Článek

Zatímco na severní polokouli vrcholí zima, obyvatelé Austrálie právě prožívají závěr léta. Se vším, co k tomu patří - a bohužel to nejsou jen obvyklé letní radovánky, ale také gigantické požáry. Okolí Canberry bylo letos jednou z nejpostiženějších oblastí, kde si živel vybral daň čtyř lidských životů a stovek zničených domů.

Mezi ohrožené objekty patřila i stanice Deep Space Network vybavená radioteleskopem pro komunikaci s vesmírnými sondami. Požár suché vegetace se v jednu chvíli přiblížil ke stanici natolik, že její posádka musela na tři a půl hodiny přerušit spojení s vesmírem a stát se požárníky.

Stanice v tu chvíli komunikovala s pěti družicemi v meziplanetárním prostoru a na oběžné dráze kolem Země. Podle slov vedoucího stanice však výpadek spojení neměl žádné následky na probíhající mise.

"Posádka stanice pracovala obdivuhodně a úspěšně zajistila, aby požár objekt nepoškodil," uvedl Peter Churchill, ředitel komplexu antén v okolí Canberry.

Nejvzdálenějším objektem je Voyager 1

Jediným neblahým důsledkem nakonec byla nutnost dočasně uzavřít místnosti sloužící pro návštěvy veřejnosti. Stejné štěstí však neměly další vědecké objekty poblíž Canberry. Požár například zničil astronomickou observatoř na hoře Mt. Stromlo patřící Australské národní univerzitě.

Kromě australské Canberry má síť Deep Space Network své radioteleskopy také v Kalifornii a ve Španělsku. Díky vhodnému rozmístění tak může NASA nepřetržitě komunikovat s kosmickými loděmi a automaty kdekoliv ve sluneční soustavě. Nejvzdálenějším sledovaným objektem je Voyager 1 nacházející se ve vzdálenosti, která je dvakrát větší než vzdálenost Pluta. Obrovský požár ohrozil australskou stanici sítě pro komunikaci s kosmickými loděmi a satelity.

Reklama

Související témata:

Výběr článků