Hlavní obsah

Ostravské trenérky učí psovštinu. Aby lidé věděli, co si psi mezi sebou povídají

3:07
3:07

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Už přes 25 let pozorují a analyzují psí chování cvičitelky z ostravské psí školy. Psům a jejich majitelům se věnují ve všech možných oblastech, ale stále jim to nestačilo. Chtěly se naučit mluvit psovsky a pomoci tak všem pejskařům porozumět jejich mazlíčkům. Psí škola proto vytvořila slovníky psovštiny, ale také aplikaci Hafinder, která učí pejskaře pochopit psí řeč. Už má 3600 uživatelů.

Ostravské trenérky učí rozumět psí řeči nejen osobně, ale i virtuálně pomocí aplikaceVideo: archiv Koira, Denisa Doležalová, Novinky

Článek

„Pomocí aplikace vlastně tlumočíme lidem, co si ti pejsci mezi sebou povídají. Učíme je rozumět jejich psům. Mohou si ale také v aplikaci najít ve svém okolí vhodné psí kamarády. Aby byli psi před sebou v bezpečí a zároveň, aby psi byli bezpeční pro svět,“ vysvětluje psí trenérka Magdalena Šimečková. Dodala, že za vytvořením aplikace stojí tisíce hodin pozorování, výzkumu a praktických zkušeností v oboru etologie a psí psychologie.

Výsledkem je to, že aplikace hravou formou předává uživatelům jednoduchá pravidla k tomu, aby jejich psi nikomu neublížili, ale zároveň aby nikdo neublížil jejich psím svěřencům.

Foto: Jakub Kania

Psi si mezi sebou povídají.

Psi jsou rozděleni do kategorií

„Pejsci jsou v Hafinderu roztříděni do několika kategorií. Každý pes má v aplikaci svůj profil, v něm jeho majitel uvede spoustu informací, například jeho věk, rasu, váhu, ale i jakou má povahu, zda je třeba problémový, ustrašený, agresivní na feny, kastráty, psy nebo například komunikativní se všemi a všude,“ popisuje psí trenérka.

Algoritmus pak každému pejskovi ukáže psí parťáky z jeho okolí. „Ti, co budou označeni zeleně, tak se hodí k tomu, aby se potkali a zkusili si, jak budou spolu fungovat. Ti, kteří jsou označeni červeně, jsou podle nás pro vás nevhodní,“ uvádí Šimečková.

Například nesmělému psu aplikace přiřadí trpělivého pohodového psa-učitele. „Uživatelé si takto nacházejí nové přátele, ale i pomáhají psům se socializovat, posouvají je dál v komunikaci s jejich okolím,“ líčí Šimečková s tím, že opravdu nejde jen o psí seznamku, což frčí v zahraničí. V aplikaci jsou i návody, jak číst chování psa a jak ho řešit.

Foto: Jakub Kania

Psi na sebe reagují různými způsoby. Jejich majitelé si s tím mnohdy nevědí rady.

Vysvětlení psího chování

„Je zde například etogram psího setkání. Líbí se druhý pes tomu mému? Zamrzne, ignoruje, testuje? Co to znamená, když stojí dva psi k sobě čelem, když jeden hlavu otáčí, postaví se zády, vyvýší se nad druhého, jak žádá o podporu svého pána, jak ukazuje to, že chce ze situace odejít, protože mu není příjemná. A další věci. Každý pes je osobnost,“ říká další ostravská psí trenérka Lenka Blachová, která vytvořila i dva díly Základního slovníku psovštiny.

Uživatelé si aplikaci zatím chválí. Na Instagramu píšou, že jim pomáhá cítit se bezpečněji na procházkách se psy, chápat více svého psa i ty cizí, ale i začlenit se do místní komunity pejskařů. „Hafinder mi pomohl najít i nové přátele, když jsem se přestěhovala. Aplikaci jsem si stáhla s určitou skepsí, ale už do týdne jsem měla tolik nových aktivit, že jsem nevěděla, kam dřív skočit,“ píše zde například jedna z aktivních uživatelek mobilní aplikace.

Foto: Jakub Kania

Setkávání psů může být někdy náročné.

Ta je vytvořena pro App Store a GooglePlay. Aplikace je zdarma, má ale i placenou část, kde psí škola nabízí webináře, tréninky, psí školku a další aktivity.

Související témata:
Psí škola
Socializace psů

Výběr článků

Načítám