Článek
„Pomocí aplikace vlastně tlumočíme lidem, co si ti pejsci mezi sebou povídají. Učíme je rozumět jejich psům. Mohou si ale také v aplikaci najít ve svém okolí vhodné psí kamarády. Aby byli psi před sebou v bezpečí a zároveň, aby psi byli bezpeční pro svět,“ vysvětluje psí trenérka Magdalena Šimečková. Dodala, že za vytvořením aplikace stojí tisíce hodin pozorování, výzkumu a praktických zkušeností v oboru etologie a psí psychologie.
Výsledkem je to, že aplikace hravou formou předává uživatelům jednoduchá pravidla k tomu, aby jejich psi nikomu neublížili, ale zároveň aby nikdo neublížil jejich psím svěřencům.

Psi si mezi sebou povídají.
Psi jsou rozděleni do kategorií
„Pejsci jsou v Hafinderu roztříděni do několika kategorií. Každý pes má v aplikaci svůj profil, v něm jeho majitel uvede spoustu informací, například jeho věk, rasu, váhu, ale i jakou má povahu, zda je třeba problémový, ustrašený, agresivní na feny, kastráty, psy nebo například komunikativní se všemi a všude,“ popisuje psí trenérka.
Algoritmus pak každému pejskovi ukáže psí parťáky z jeho okolí. „Ti, co budou označeni zeleně, tak se hodí k tomu, aby se potkali a zkusili si, jak budou spolu fungovat. Ti, kteří jsou označeni červeně, jsou podle nás pro vás nevhodní,“ uvádí Šimečková.
Například nesmělému psu aplikace přiřadí trpělivého pohodového psa-učitele. „Uživatelé si takto nacházejí nové přátele, ale i pomáhají psům se socializovat, posouvají je dál v komunikaci s jejich okolím,“ líčí Šimečková s tím, že opravdu nejde jen o psí seznamku, což frčí v zahraničí. V aplikaci jsou i návody, jak číst chování psa a jak ho řešit.

Psi na sebe reagují různými způsoby. Jejich majitelé si s tím mnohdy nevědí rady.
Vysvětlení psího chování
„Je zde například etogram psího setkání. Líbí se druhý pes tomu mému? Zamrzne, ignoruje, testuje? Co to znamená, když stojí dva psi k sobě čelem, když jeden hlavu otáčí, postaví se zády, vyvýší se nad druhého, jak žádá o podporu svého pána, jak ukazuje to, že chce ze situace odejít, protože mu není příjemná. A další věci. Každý pes je osobnost,“ říká další ostravská psí trenérka Lenka Blachová, která vytvořila i dva díly Základního slovníku psovštiny.
Uživatelé si aplikaci zatím chválí. Na Instagramu píšou, že jim pomáhá cítit se bezpečněji na procházkách se psy, chápat více svého psa i ty cizí, ale i začlenit se do místní komunity pejskařů. „Hafinder mi pomohl najít i nové přátele, když jsem se přestěhovala. Aplikaci jsem si stáhla s určitou skepsí, ale už do týdne jsem měla tolik nových aktivit, že jsem nevěděla, kam dřív skočit,“ píše zde například jedna z aktivních uživatelek mobilní aplikace.

Setkávání psů může být někdy náročné.
Ta je vytvořena pro App Store a GooglePlay. Aplikace je zdarma, má ale i placenou část, kde psí škola nabízí webináře, tréninky, psí školku a další aktivity.