Článek
Koza šrouborohá neboli markhur je vzácný druh kozorožce, pocházející ze střední Asie. V Pákistánu je dokonce národním zvířetem. Zoologická zahrada v Olomouci chová tento druh od roku 1990.
„V Evropě chová 34 zoologických zahrad téměř 284 jedinců. Počet těchto zvířat ve volné přírodě se odhaduje na šest tisíc a naštěstí se v posledních letech mírně zvyšuje. Mezinárodní unie pro ochranu přírody tento druh hodnotí jako blízko ohrožení,“ uvedl zoolog Jan Pluháček.

Kozy šrouborohé chová olomoucká zoo od roku 1990.
Chov v evropských zoo je koordinován zoologickou zahradou ve finských Helsinkách, čímž je garantováno udržení větší genetické rozmanitosti populace v evropských zoo. Právě z Helsinek pochází i olomoucký chovný samec.
„Obě pohlaví mají u koz šrouborohých unikátní šroubovité rohy, u samců dosahují až 160 cm, u samic většinou nepřesáhnou 25 cm. Právě ceněné rohy mají za následek jejich trofejní lov. Osudovým se jim stává i chutné maso,“ konstatovala mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
Ve volné přírodě se koza šrouborohá pohybuje ve vysokohorských oblastech, v nadmořské výšce od 500 do 3500 metrů, v ne příliš hustých lesích západního podhůří Himalájí.

Mládě kozy šrouborohé se samicí
Konkrétně od Turkmenistánu až po severní Indii, kde se živí trávou, rostlinami, listy a další dostupnou vegetací příznačnou pro danou oblast místa výskytu. Samci váží zhruba 100 kg, samice kolem 35 kilogramů.