Hlavní obsah

NASA vyšle sondu do nitra komety Temple 1

16. 12. 2004, 10:01
Právo, ČTK, roš

První sondu do jádra komety vyšle v lednu z mysu Canaveral na Floridě americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Sonda s názvem Deep Impact (Hluboký náraz) doletí ke kometě za půl roku po překonání 431 miliónů kilometrů. Bude mít za úkol získat materiál z doby formování sluneční soustavy a o podmínkách vzniku života na Zemi.

Foto: Archiv Hip Hop Kempu

Kontrafakt

Článek

Start se musí uskutečnit do 28. ledna, kdy končí časové okno pro zahájení mise.

Průzkum šest kilometrů širokého jádra komety se uskuteční pomocí měděného projektilu - impaktoru vážícího 372 kilogramů, který mateřská loď vystřelí 3. července, den před plánovaným nárazem.

Do kráteru by se vešlo Koloseum

Podle NASA by náraz v rychlosti 37 tisíc km/h mohl v jádru vyhloubit kráter, do něhož by se vešlo římské Koloseum. Tato stavba ve tvaru elipsy zaujímá plochu asi 2,5 hektaru a je vysoká necelých 50 metrů, tedy jako 12 až 15patrová budova. Srážka by neměla vychýlit dráhu Temple 1. Operace je zcela unikátní a bude dokumentována nejdokonalejší optikou.

"Budeme to celé snímat nejsilnější kamerou, která kdy byla v kosmu," řekl profesor astronomie Marylandské univerzity Michael A'Hearn, jenž bude řídit analytické práce. Jedna bude přímo na impaktoru a druhá na mateřské sondě asi 500 km vzdálené.

Za optimálních podmínek poskytne kamera fotografie povrchu komety s rozlišením až 20 centimetrů na pixel. Pokud ale bude aparát zanesen těsně před dopadem pískem, bude rozlišení možná jen tři cm na pixel.

Náraz, který šéf projektu Rick Grammier přirovnal k prvnímu nebeskému ohňostroji spuštěnému člověkem, budou sledovat i vesmírné teleskopy NASA  - Chandra, Hubble a Spitzer a na Zemi astronomové včetně expertů v observatoři na jihočeské Kleti. Ti připravili po dohodě s autorem projektu A'Hearnem papírové modely sondy i projektilu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků