Hlavní obsah

Na Tchaj-wanu zaznamenali nejdéle trvající duhu, k vidění byla údajně devět hodin

5. 12. 2017, 10:03

Minulý týden se severně od metropole Tchaj-pej objevila duha, která podle tchajwanských vědců trvala rekordních 8 hodin a 58 minut. Server BBC informoval, že vědci z tamní Univerzity čínské kultury nyní shromažďují důkazy pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Dosavadní nejdéle trvající duha zdobila oblohu šest hodin v anglickém hrabství Yorkshire.

Foto: Profimedia.cz

Duha na Tchaj-wanu údajně trvala 8 hodin a 58 minut.

Článek

Ze záběrů pořízených na půdě univerzity a v jejím okolí vyplývá, že duha se objevila tři minuty před sedmou hodinou ranní a zmizela až těsně před čtvrtou odpoledne. Profesor Čchou Kchun-Hsuan z katedry atmosférických věd řekl, že studenti a akademici byli na zdokumentování unikátního jevu připraveni, protože už o týden dříve tam byla k vidění několikahodinová duha.

„Vzhledem k 10 000 fotografií pořízených jen v rámci naší katedry a mnoha dalším od ostatních lidí na kampusu a místních obyvatel jsme, pevně věřím, schopni Guinnessu sekundu po sekundě dokázat, že tato duha trvala devět hodin,“ vysvětlil Čchou.

V takovém případě by Tchaj-wan zcela zastínil dosavadní rekord z britského hrabství Yorkshire z března roku 1994, kde byla duha vidět od devíti ráno do tří odpoledne.

Podle webu Guinnessu jsou duhy běžně viditelné jen mnohem méně než hodinu. BBC uvádí, že v čase rekordně stabilní duhy panovalo na Tchaj-wanu slunečné počasí s relativně slabým větrem, unikátnímu jevu dále nahrávala vysoká vlhkost vzduchu způsobená momentálně probíhajícím severovýchodním monzunem.

Popsané povětrnostní podmínky jsou v zimě v kopcích severně od Tchaj-peje běžné, uvedl Čchou. „Plánuji oslovit tchaj-pejské oddělení turismu, aby tomu začalo dělat reklamu: ‚V Tchaj-peji můžete v zimě spatřit devítihodinovou duhu. Je to něco úžasného! Přijeďte do Tchaj-peje!‘“ dodal.

Reklama

Výběr článků