Článek
„V budce jsou čtyři mláďata, což je u sokolů maximum. Všechny čtyři jsou samice. Ty jsou u sokolů větší, rodiče tak budou mít náročné jaro, aby je ukrmili. Zatím jsou mláďata ve výborné kondici,“ řekl ornitolog Václav Beran s tím, že malí sokoli se vylíhli asi před dvaceti dny.
Mláďata dostala kroužky na obě nohy. Jeden kroužek potvrzuje původ z České republiky, druhý umožňuje sledování. Kroužky ptáky nebolí, jsou srovnatelné s nasazením prstýnku.
„Malí sokoli se v budce zdrží asi dva měsíce. Od vylíhnutí trvá čtyřicet pět dní, než se naučí létat, pak přibližně dvacet dní ještě zůstávají a poté své rodné hnízdo opustí,“ dodal Beran. Všechny čtyři samičky dostaly jména, a to Klaudie, Žofie, Vanesa a Viola.
Samice sokola při krmení mláďat
„I když v okolí elektrárny ornitologové zaznamenali stovku ptačích druhů, tak kriticky ohrožený sokol je jedním ze dvou druhů, které hnízdí přímo v areálu elektrárny,“ řekl Marek Sviták, mluvčí Temelína. Tím druhým je rorýs obecný.
Hnízdící sokoli pro elektrárnu žádný problém nepředstavují. Budka je instalována na ochozu ventilačního komínu na budově pomocných provozů.