Hlavní obsah

Na Novém Zélandu stále žije víc ovcí než lidí

1:34
1:34

Poslechněte si tento článek

Nový Zéland je častým terčem vtípků kvůli tomu, že v zemi žije víc ovcí než lidí. To sice stále platí, ale jak ukázala statistika zveřejněná v minulém týdnu, obyvatelé začínají číslo pomalu dorovnávat. Zatímco v roce 1982 vycházelo na jednu osobu 22 ovcí, letos je to už jen 4,5.

Foto: Profimedia.cz

Na Novém Zélandu je mezi ovčí a lidskou populací nepoměr.

Článek

Začátkem 80. let minulého století patřil chov ovcí na maso a vlnu k nejvýdělečnějším činnostem na Novém Zélandu. Jelikož ale cena vlny v průběhu let poklesla a materiál navíc z velké části nahradila syntetická vlákna, přestal být chov ovcí pro farmáře zajímavý, informuje agentura AP. Zvířata přesto stále převyšují počet obyvatel - ovcí je 23,6 milionu a lidí jen 5,3 milionu.

Mluvčí lobbystické skupiny Federated Farmers Toby Williams uvedl, že se chovatelé ovcí přeorientovali na lukrativnější produkty; buď prodávají mléčné výrobky, anebo začali vysazovat borové lesy kvůli kompenzaci uhlíkové stopy.

„Pokud mám být upřímný, odvětví s vlnou se nachází v bodu zlomu v tom smyslu, že už nejspíš neexistuje,“ uvedl Williams.

Stejný trend v Austrálii

Podobné trendy evidují také další země, třeba sousední Austrálie, která si z Novozélanďanů kvůli ovcím utahuje nejčastěji. Přitom i tam žije ovcí víc než lidí, stáda se ale také zmenšují a na každého Australana vycházejí ovce pouze tři.

Za podobnými případy však netřeba chodit až k protinožcům. Pro stejný nepoměr mezi ovčí a lidskou populací jsou známy i Faerské ostrovy nebo Island.

Související témata:

Výběr článků

Načítám