Článek
Vyšetřovatelé podle webu South China Morning Post zjistili, že podezřelý Srílančan, označovaný jako Šíhan, již má v trestním rejstříku záznam o obchodování se zvířaty, jako jsou vlci, surikaty, dikobrazi nebo leguáni. Na Srí Lance byl kvůli tomu loni dokonce zatčen, proto se policisté rozhodli muže sledovat.
Šíhan na bangkockém letišti Suvarnabhumi přistál v úterý. Vrátil se tam ve středu večer, nechal se odbavit a prošel i rentgenovou kontrolou. Teprve při osobní prohlídce zaměstnanci objevili tři malé krajty královské, které si Šíhan v síťce schoval do spodního prádla.
Za pokus o vývoz ohrožených plazů bez povolení mu hrozí deset let vězení, pokuta ve výši milionu thajských bahtů (640 tisíc korun) nebo obojí. Soud jej může také obvinit z pokusu o vývoz zvířat bez celního povolení, za což by mu hrozil rok odnětí svobody, pokuta až 20 tisíc bahtů (přibližně 13 tisíc korun) nebo obojí.
Authorities arrested a Sri Lankan suspect at Suvarnabhumi Airport for attempting to smuggle three ball pythons concealed in his underwear.
— Thai Enquirer (@ThaiEnquirer) July 3, 2025
The suspect arrived on July 1 via Thai Airways flight TG308 and has a history of wildlife trafficking, including a prior arrest abroad.… pic.twitter.com/OzRwhs04kT
Web South China Morning Post doplnil, že krajty královské patří mezi téměř 41 tisíc druhů a poddruhů chráněných Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Vyskytují se v takzvané Příloze II, kam jsou zařazeny druhy, s nimiž sice obchodování není absolutně zakázáno, ale podléhá silné regulaci a bedlivému dozoru. V praxi to znamená, že krajty královské nemohou být vyvezeny ze země bez oficiálního povolení příslušných úřadů.
Thajsko je podle agentury AFP hlavní tranzitní centrum pašeráků. Na základě dat britské nevládní organizace Traffic, která obchod s volně žijícími živočichy sleduje, bylo za posledních tři a půl roku na linkách mezi Thajskem a Indií zabaveno více než sedm tisíc zvířat, a to jak živých, tak mrtvých.