Hlavní obsah

Mořský park musel zavřít, zůstali tam delfíni a kosatky. Nikdo neví, co s nimi

2:17
2:17

Poslechněte si tento článek

Francouzský park, kam se lidé chodili dívat na mořská zvířata, musel v lednu z rozhodnutí úřadů zavřít. Stále tam však žijí dvě kosatky a dvanáct delfínů, přičemž všechny dosavadní snahy o jejich přemístění selhaly.

V mořském parku ve Francii zůstali po jeho uzavření delfíni a kosatkyVideo: AP

Článek

Mořský park Marineland Antibes nedaleko francouzského města Cannes býval oblíbeným místem, kam se lidé chodili dívat na mořská zvířata. Na začátku letošního ledna však své brány definitivně uzavřel, a to na základě nařízení francouzské vlády z roku 2021, které zakazuje různá představení s kytovci, jako jsou delfíni či kosatky.

Jenže dosud se nepodařilo vyřešit, kam zdejších dvanáct delfínů a dvě kosatky přemístit, a tak stále zůstávají v opuštěném zařízení, kde na malém prostoru celé dny jen bezcílně proplouvají. Jejich další osud závisí na tom, jak se podaří vyřešit několik problémů, uvedla agentura AP.

Tím prvním je obecně skutečnost, že zejména třiadvacetiletá kosatka Wikie a její jedenáctiletý potomek Keijo jsou skutečně majestátní tvorové, které nelze jen tak jednoduše naložit a převézt jinam. Dlouhý přesun by navíc pro oba byl značně náročný. Takže ačkoliv o ně projevila zájem mořská zoo v Japonsku a ve hře bylo také stěhování do velrybí rezervace v Kanadě, francouzské úřady obě tyto možnosti zamítly.

Další variantou byla zoologická zahrada Loro Parque na ostrově Tenerife, ale tam pro změnu zasáhly úřady španělské. Ochránci přírody navíc upozorňují, že by zvířata měla být umístěna v rezervaci, a nikoliv v dalším zábavním parku či zoo.

„Obě kosatky celé roky bavily lidi, takže si zaslouží čisté a bezpečné prostředí, kde mohou strávit zbývající roky,“ má jasno Markéta Schusterová, spoluzakladatelka společnosti TideBreakers, z jejíž iniciativy vznikly i dronové záběry opuštěného parku.

Upozornila také na skutečnost, že v neudržovaném zařízení se postupně zhoršuje situace, co se týče čistoty vody a dalších parametrů životního prostředí, takže zvířata mohou být ohrožena na zdraví. „Jsou to poslední dvě kosatky v zajetí ve Francii a musejí být rychle přemístěny,“ burcuje Schusterová.

Vedle toho také zdůraznila, že obě kosatky se narodily již v zajetí, takže jejich vypuštění do volné přírody ani v nejmenším nepřipadá v úvahu. Osud všech čtrnácti zvířat tak nadále zůstává nejasný, a to i proto, že zainteresované úřady podle Schusterové již několik měsíců mlčí.

Výběr článků

Načítám