Článek
Přístav v Sydney musel ve středu ráno východoaustralského času vyhlásit „poplach“, když se v tamějších vodách objevil keporkak, jenž tam s největší pravděpodobností připlaval v noci. Kolem osmé hodiny ranní si jej pak všimli cestující na trajektu poblíž ostrovní pevnosti Fort Denison. Poté si to namířil směrem k centrálnímu trajektovému přístavišti Circular Quay.
V následujících hodinách se pak vydal na východ a na sever a poté zase zpátky do jižnějších a západnějších oblastí kolem Sydney. To vedlo doktorku Vanessu Pirottaovou k tomu, že jej označila za nejzvědavějšího kytovce, jakého kdy viděla.
Keporkak podle ní do přístavu zabloudil, protože se odchýlil od standardní migrační trasy, která vede severojižním směrem podél východního australského pobřeží. To se stává vcelku běžně, ale většinou se tito velcí tvorové zatoulají jen k městu Manly, které leží severně od Sydney, a brzy se zase vrátí na původní kurz. Výskyt poblíž sydneyského přístavu je výjimečný.
Podle odborníků to již docela velkému, ale stále ještě ne zcela dospělému keporkakovi vůbec nevadilo. Z jeho chování totiž vyčetli, že není nijak rozrušený a zkrátka si jen zrelaxovaně pluje, kam se mu zrovna zachce.
A nic na tom nezměnila ani hustá lodní doprava. Pomohli mu pracovníci úřadu pro ochranu zvířat, když se na lodích drželi vedle a za keporkakem, aby ve spolupráci s přístavním dispečinkem upozornili velké lodě na jeho přítomnost, a ty do něj tedy nenarazily. Zároveň se tímto způsobem snažili zbloudilce navést zpět na volný oceán.
Podle Pirottaové to pro všechny lodě v přístavy představovalo „navigační výzvu“, ale nakonec to dopravu překvapivě ovlivnilo jen velmi okrajově. Dopoledne sice několik lodních linek nabralo drobná zpoždění, ale odpoledne již všechny lodě pluly podle standardního jízdního řádu, uvedl web The Guardian.