Článek
Nejprve byl před třemi lety v Ostravě ze zdravotních důvodů utracen chovný samec. „V pátek chovatelé utratili kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu i starou samici. Vzhledem k chřadnoucímu stavu populace nebude zoo chovný program obnovovat,“ uvedla Šárka Nováková, mluvčí Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava.
Pardál obláčkový obývá jihovýchodní Asii, tzv. Indočínu. „Jedná se o velmi skrytě žijící šelmu, o jejímž životě ve volné přírodě máme jen velmi strohé informace. I proto jsou pardáli obláčkoví relativně nelehko chovatelná zvířata, zvláště proto, že neznáme jejich přirozené rozmnožovací chování,“ popsal Matěj Vrúbel, který má v zoo chov šelem na starost.
Upozornil, že připouštění pardálů končí často fatálně. „Většinou úmrtím jednoho ze zvířat,“ doplnil s tím, že zoo se osvědčilo sestavovat chovný pár z jedinců starých do jednoho roku.
V Ostravě vznikl chovný pár v roce 2010 díky samici ze zoo v Paříži a samci z Prahy. První mládě, samičku, odchoval v roce 2011. O rok později se narodila druhá samička a v letech 2013 a 2015 porodila samice dvojčata, nejprve samičky, pak samečky. Všech šest mláďat zamířilo do jiných evropských zoo v rámci chovného programu.
Ten měl svůj vrchol mezi lety 2015–2016. „Pak ale začaly problémy s umisťováním narůstajícího počtu mláďat, a tím pádem nebylo ani možné sestavovat nové chovné páry ve vhodném věku. Populace zestárla a řada mladých zvířat se stala nespojitelnými, tedy s minimální šancí na reprodukci,“ objasnil Vrúbel a dodal, že za uplynulý rok se v Evropě narodila jen dvě mláďata pardálů obláčkových.
„Vzhledem ke stárnoucí populaci je v podstatě nemožné dovézt do Ostravy mladá zvířata a smysluplně pokračovat s chovem,“ zdůvodnil chovatel, proč ostravská zoo s pardály obláčkovými definitivně skončila.

Mládě pardála obláčkového
Do výběhu přijdou kočky
Jejich výběh ale neosiří. Zakrátko jej obsadí kočky rybářské. „Je to vzácně chovaný druh kočky, která je i v přírodě vzácná a ohrožená a které se chceme dál věnovat. Výběh po pardálech je větší, takže kočkám nabídneme větší prostor, než měly doposud,“ poukázala mluvčí zoo Nováková.
Jsou to podle ní samotářsky žijící zvířata, takže je nelze chovat pospolu ve větší skupině. „Chováme dlouhodobě pár, tak jako v případě dalších druhů koček. Odchovaná mláďata pak putují v rámci jednotlivých záchovných programů do jiných zoo.“
Současně Nováková prozradila, že novinkou mezi šelmami v Ostravě se stanou oceloti dlouhoocasí, jihoamerická kočkovitá šelma známá i pod názvem margay.
„Jedná se o zcela nový, dosud nechovaný druh. V zázemí už pobývá mladá samička, která je v zoo něco přes měsíc. Získali jsme ji z liberecké zoo. Až se upraví výběh v expoziční části, přestěhuje se tam,“ nastínila mluvčí s tím, že než se tak stane, vyjedná vedení zoo dovoz samce, aby mohl být sestaven chovný pár ocelotů. „Případně si samce zapůjčíme k páření, než se nám podaří získat jedince trvale do chovu,“ uzavřela.