Článek
Incident, z nějž jeden svědek pořídil nahrávku a zveřejnil ji na sociálních sítích, se podle magazínu Focus odehrál tento měsíc v soupravě InterCity mířící z Berlína do Rostocku. Na záznamu je nejprve slyšet, jak pracovník palubního personálu říká, že v tomto rychlíku neplatí tzv. Deutschland-Ticket.
Jde o měsíční předplatitelskou jízdenku, která umožňuje neomezené cestování všemi spoji městské, příměstské a regionální dopravy za paušální cenu 63 eur (1531 Kč) po celém Německu. Nelze ji ale použít pro cestu v dálkových expresních spojích.
Průvodčí současně upozornil, že při kontrole nebude uznávat ani výmluvy typu „to jsem nevěděl“, „to mi nikdo neřekl“ nebo „nerozumím“.
„Deutschland-Ticket, jízdenka ‚to jsem nevěděl‘, jízdenka ‚to mi nikdo neřekl‘ a jízdenka ‚nerozumím‘ v tomto vlaku neplatí,“ ohlásil doslova průvodčí. Zejména zmínka o poslední z jmenovaných „jízdenek“ však vyvolala na internetu bouři, protože míří na migrantskou komunitu, a tedy zavání rasismem, poznamenal deník Kronen Zeitung.
Někteří diskutující označili hlášku pracovníka železnice za „nestydatou“ a „rasistickou“. Jiní se průvodčího zastali s tím, že přesně to jsou výmluvy, s nimiž se kontroloři ve vlacích denně setkávají.
„Máme zpoždění“
Relativně početná skupina uživatelů obrátila hlášku průvodčího proti samotné drážní společnosti Deutsche Bahn (DB), která v posledních letech čelí nebývalé kritice za nespolehlivost a velká zpoždění.
„A co jízdenky typu ‚máme zpoždění‘ nebo ‚spoj byl zrušen‘?“ otázal se jízlivě jeden diskutující s tím, že ať se DB raději stará o to, aby vlaky jezdily načas. Další se otřel o technický stav vagonů. „Zázrak, že ty reproduktory fungovaly,“ napsal.

