Hlavní obsah

Hroch zachránil z řeky vysílené mládě zebry

22. 12. 2010, 14:59 – Dodoma
Novinky, Dagmar Plecháčová

Průvodci po Tanzánii Tomovi Yuleovi a jeho třináctiletému synovi se podařilo zaznamenat unikátní moment, kdy hroch zachránil z africké řeky Mara mládě zebry. Přestože tento tvor vážící i více než tři tuny nemá ve volné přírodě příliš dobrou pověst a ročně zabije zhruba 200 lidí, jedinec z řeky poblíž kempu Lemala Serengeti na severu Tanzánie prokázal, že hroši dokáží naopak i pomáhat slabším.

Foto: Profimedia.cz

Hroch tlačí malou zebru ke břehu.

Článek

Tom s jeho syn Michael se spolu se skupinou turistů a dobrodruhů koncem října dívali na stáda pakoňů a zeber, když se jedno zebří mládě utrhlo od skupiny a řeka jej táhla po proudu čím dál tím víc od ostatních.

„Jednou z velkých překážek je řeka Mara, která tehdy měla silný proud, protože v té době bylo v Tanzánii období silných dešťů,“ řekl Yule, který se skupinou nejdřív zahlédl, jak hroch zachránil malého pakoně a dotlačil ho ke břehu, to se však nikomu zaznamenat nepodařilo. Na velkého zachránce se však upnula pozornost a asi o pět minut později se zvíře vydalo na pomoc další bezradné oběti, hříběti zebry.

Foto: Profimedia.cz

Hroch zachraňuje z řeky vysílené hříbě zebry.

Foto: Profimedia.cz

Hroch zachraňuje z řeky vysílené hříbě zebry.

„Hroch se za ním hned vydal, šťouchal ho čumákem ke břehu a pomáhal mu držet se nad hladinou do té doby, než jej dostal do míst, kde už mládě dosáhlo na dno. Hříbě se pak dostalo zpátky ke svému stádu. Bylo to neuvěřitelné sledovat, když se dostal na malý skalní výběžek poblíž břehu, jen lapal po dechu, ale byl v pořádku,“ dodal Yule.

Foto: Profimedia.cz

Zebří mládě bylo až do poslední chvíle provázeno hrochem záchranářem.

Foto: Profimedia.cz

Mohutné zvíře se chtělo ujistit, že se hříbě v pořádku dostalo na pevninu.

Reklama

Výběr článků