Hlavní obsah

Génius Mendel zápasí na novém muralu s hrachovým gigamonstrem. Malba vznikla podle Stranger Things

2:40
2:40

Poslechněte si tento článek

Brno

Otec genetiky a jeden z nejslavnějších světových vědců Gregor Johann Mendel (1822-1884) je v Brně, v němž působil, nově zvěčněn na muralu. Zápolí na něm s hrachovým monstrem vytvořeným podle příšery ze seriálu Stranger Things. Hrách nebyl zvolen náhodně, protože právě díky pokusům s touto luštěninou definoval Mendel zákony genetiky.

Foto: Mendelu

Nový mural s akčním Mendelem a hrachovou příšerou lze najít v brněnské Drobného ulici.

Článek

Jedinečný mural vytvořil v Drobného ulici v Brně-Černých Polích výtvarník a ilustrátor Dalibor Krch. Podle svých slov se jej snažil pojmout s nadsázkou, humorem i s popkulturními odkazy. Malba je ve stylu plakátů na béčkové spooky movies (hororové filmy, pozn. red.).

„Zobrazuje Mendela, který drží v ruce své zápisky nazvané Pokusy s rostlinnými hybridy a je očividně zaskočený hrachovým monstrem, které vypěstoval,“ řekl Novinkám umělec.

Demogorgon i legendární Adéla

Monstrum odkazuje k postavě Demogorgona z populárního netflixovského seriálu Stranger Things. „Dříve narozeným by mohlo připomínat i masožravku z filmu Adéla ještě nevečeřela. Navíc hlásá větu: ‚Su Gregoor!‘ což už je záměrný odkaz jednak na brněnské skloňování a jednak na postavu Groota z komiksu Strážci Galaxie, jehož slovní zásoba se omezuje pouze na větu ‚I am Groot!‘ (Já jsem Groot! pozn. red.),“ vysvětlil Krch.

Foto: Mendelu

Mendel je na novém muralu pojatý jako akčňák.

Mendel je záměrně ztvárněný v akční a poněkud netradiční podobě tak, aby oslovil především mladší generaci. Cílem muralu je popularizovat osobnost Gregora Johanna Mendela a jeho odkaz a také objevy, které změnily svět a položily základy moderní genetiky a šlechtitelství.

Foto: Mendelu

Trafostanice v Drobného ulici před vytvořením malby

„Mendelův odkaz je živý a relevantní i v jedenadvacátém století, přestože v Česku není zdaleka tak doceněný jako jinde ve světě. Univerzita hrdě nese jméno tohoto vědce a věříme, že umění je skvělý způsob, jak oživit vědu,“ uvedl prorektor Mendelovy univerzity Jiří Skládanka.

Na brněnských muralech je Alžběta II. i Havel

Dalibor (MAX) Krch je autorem ilustrací několika knih pro děti i dospělé. Nyní dokončil projekt nového stylu ilustrací pro společnost Avast (Gen) a jejích internetových security produktů. Pro Mendelovu univerzitu vytváří další velkoformátovou malbu. Motivy z ní se chce tato vysoká škola pochlubit na mezinárodní výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Nový mural, a to obřího vlka a zajíce, lze najít v Novobranské ulici v centru Brna. Zcela v pozadí uprostřed je katedrála na Petrově.

V Brně jsou muraly stále populárnější. Ve čtvrti Vinohrady z jednoho kyne kolemjdoucím královna Alžběta II., v Maloměřicích se lze setkat s legendárním běžcem Emilem Zátopkem a v ulici Milady Horákové je pak obří mural s Václavem Havlem. Největším muralem v moravské metropoli se stala v pondělí obří malba s vlkem a zajícem v Novobranské ulici.

Výběr článků

Načítám