Článek
Jedinečný mural vytvořil v Drobného ulici v Brně-Černých Polích výtvarník a ilustrátor Dalibor Krch. Podle svých slov se jej snažil pojmout s nadsázkou, humorem i s popkulturními odkazy. Malba je ve stylu plakátů na béčkové spooky movies (hororové filmy, pozn. red.).
„Zobrazuje Mendela, který drží v ruce své zápisky nazvané Pokusy s rostlinnými hybridy a je očividně zaskočený hrachovým monstrem, které vypěstoval,“ řekl Novinkám umělec.
Demogorgon i legendární Adéla
Monstrum odkazuje k postavě Demogorgona z populárního netflixovského seriálu Stranger Things. „Dříve narozeným by mohlo připomínat i masožravku z filmu Adéla ještě nevečeřela. Navíc hlásá větu: ‚Su Gregoor!‘ což už je záměrný odkaz jednak na brněnské skloňování a jednak na postavu Groota z komiksu Strážci Galaxie, jehož slovní zásoba se omezuje pouze na větu ‚I am Groot!‘ (Já jsem Groot! pozn. red.),“ vysvětlil Krch.

Mendel je na novém muralu pojatý jako akčňák.
Mendel je záměrně ztvárněný v akční a poněkud netradiční podobě tak, aby oslovil především mladší generaci. Cílem muralu je popularizovat osobnost Gregora Johanna Mendela a jeho odkaz a také objevy, které změnily svět a položily základy moderní genetiky a šlechtitelství.

Trafostanice v Drobného ulici před vytvořením malby
„Mendelův odkaz je živý a relevantní i v jedenadvacátém století, přestože v Česku není zdaleka tak doceněný jako jinde ve světě. Univerzita hrdě nese jméno tohoto vědce a věříme, že umění je skvělý způsob, jak oživit vědu,“ uvedl prorektor Mendelovy univerzity Jiří Skládanka.
Na brněnských muralech je Alžběta II. i Havel
Dalibor (MAX) Krch je autorem ilustrací několika knih pro děti i dospělé. Nyní dokončil projekt nového stylu ilustrací pro společnost Avast (Gen) a jejích internetových security produktů. Pro Mendelovu univerzitu vytváří další velkoformátovou malbu. Motivy z ní se chce tato vysoká škola pochlubit na mezinárodní výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace.

Nový mural, a to obřího vlka a zajíce, lze najít v Novobranské ulici v centru Brna. Zcela v pozadí uprostřed je katedrála na Petrově.
V Brně jsou muraly stále populárnější. Ve čtvrti Vinohrady z jednoho kyne kolemjdoucím královna Alžběta II., v Maloměřicích se lze setkat s legendárním běžcem Emilem Zátopkem a v ulici Milady Horákové je pak obří mural s Václavem Havlem. Největším muralem v moravské metropoli se stala v pondělí obří malba s vlkem a zajícem v Novobranské ulici.