Hlavní obsah

Francouzský ministr musel vysvětlovat, proč vězni jezdili na motokárách

25. 8. 2022, 16:55

Druhá největší francouzská věznice Fresnes uspořádala pro vězně hry ve stylu francouzské reality show. Veřejnost však pobouřilo video, na kterém se vězni prohání na motokárách. Francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti pak musel věc vysvětlovat. Ačkoliv jeho úřad povolil sportovní událost, o projížďce v autíčkách neměl ani tušení.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Během srpna proběhla ve věznici Fresnes soutěž Kholantess založená na francouzské reality show Les Aventuries de Koh-Lanta (soutěže založené na americké show Survivor). Účelem bylo vězňům zpestřit pobyt za mřížemi a přimět je ke sportu.

Jak poznamenává britský deník Guardian, součástí byl i závod na motokárách, což veřejnost pobouřilo.

„Dokážete si představit oběti a rodiny obětí, jak sledují pachatele, jak se projíždí v autíčkách?“ ptal se například politik Damien Rieu.

Když vyšlo najevo, že soutěž byla schválena na ministerstvu spravedlnosti, a to v jeho nejvyšších patrech, dostal se pod palbu kritiky přímo ministr Éric Dupond-Moretti. Ten se dušoval, že řeč byla vždy o sportovním klání a nikdo nemluvil o motokárách.

„Boj proti recidivě zahrnuje reintegraci, ale zcela jistě nezahrnuje motokáry,“ napsal ministr na svůj twitterový účet.

Deník Le Figaro pak uvedl, že vysoce postavení úředníci uvedli, že při prezentaci programu o motokárách opravdu nikdo nehovořil.

Švýcarská věznice hledá dobrovolníky pro víkendový pobyt za mřížemi

Na ministra logicky zaútočila i opozice, která ho nazvala pokrytcem. Měl by prý jasně říct, co vlastně jeho ministerstvo schválilo. „Naše věznice nejsou prázdninové tábory, kde si dozorci a vězni vytváří mezi sebou pouto,“ uvedl Éric Ciotti z opoziční středopravé strany Les Républicains.

Celá událost byla organizována mužem jménem Djibril Dramé, který podobné události pro věznici Fresnes organizuje už několik let. Rovněž pořádá sportovní akce mezi policisty a mládeží, aby zlepšil její vztahy s policií.

Reklama

Související témata:
Fresnes
Éric Dupond-Moretti

Výběr článků