Hlavní obsah

Dynastie slavného lachtana Gastona v pražské zoo končí. V Praze se zabydlel Oslo

4:04
4:04

Poslechněte si tento článek

Potlesku se dočkal v Zoo Praha nový samec lachtana jihoafrického, který se jmenuje Oslo. Přicestoval z Belgie a poprvé byl oficiálně za přihlížení diváků ze zaplněného hlediště u lachtaní expozice vypuštěn do venkovního bazénu. Éra potomků pražského samce Gastona, který z areálu uplaval při povodních v roce 2002 až do Německa, tak končí. Nováčka Osla jsme zachytili s kamerou.

Lachtan Oslo se představil v pražské zooVideo: Marek Tereba, Novinky

Článek

„Do chovu jsme potřebovali novou krev, novou genetickou informaci. Krev našich lachtanů je už ve dvanácti zoologických zahradách, a kdybychom neudělali tuto obměnu samců, bylo by stále těžší najít pro našeho dosavadního samce Edu nepříbuzné samice,“ řekl u expozice vrchní chovatel Jakub Mezei, který čtyřletého Osla představil.

Oslo vystřídal zmíněného pražského rodáka Edu, syna lachtana Melouna a zároveň vnuka slavného Gastona, který našel domov v německé Zoo Rostock. Na Osla v Praze čekají tři samičky – Abeba, Daisy a Ronja. Lachtani ve volné přírodě žijí v harému. Jeden samec má tedy několik samic, se kterými se rozmnožuje a které si brání před jinými samci.

„Oslo je zatím teenager, za rok už by se ale mohl začít projevovat jako samec. A pomalu by mohl vědět, co má se samicemi dělat, abychom se do budoucna dočkali mláďat,“ podotkl chovatel s tím, že lachtanů jihoafrických v lidské péči rapidně ubývá a byla by škoda o tento druh v zoologických zahradách přijít. Od úspěšného páření do narození mláděte je pak potřeba počkat dalších dvanáct měsíců.

Chovatelé v zoo jsou přitom schopni poznat podle nejrůznější zvuků třeba i to, která samička se stane oblíbenou favoritkou. „Je to jako poštěkávání, pobekávání, když samec nahání samici. Nezasahujeme do toho, necháváme všechno na nich. Jen kontrolujeme, že je všechno v pořádku, protože samice bývá několikanásobně menší než samec,“ upozornil Jakub Mezei.

Foto: Jan David, Novinky

Vrchní chovatel lachtanů Jakub Mezei s novým samcem pražského harému jménem Oslo

Právě velikost nového samce se stala jedním z témat hovoru pracovníků zoo, kteří o chvíli později obědvali na sousedící restaurační zahrádce v příjemném stínu velkých kaštanů. „Je nějakej menší, hubenější,“ bavili se o Oslovi a zjevně ho srovnávali s předchozími samci. Lachtaní nováček v pražské zoo sice zatím váží kolem padesáti kilogramů, do budoucna ale může být až šestinásobný a vážit ke třem stovkám kilo.

Jakub Mezei byl včera s lachtanem přímo v expozici venkovního bazénu, kde Osla slavnostně představili s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem a kmotrou, herečkou Bárou Hrzánovou. Lidé v hledišti se dočkali i oblíbeného lachtaního představení, které je ve skutečnosti důležitým veterinárním tréninkem. To, co vypadá jako hra, je zároveň kontrola očí, zubů nebo i břicha – nejzranitelnější části jejich těla, vlastně jakási hra na doktora.

„Je to příprava na situaci, kdyby se jim něco stalo. Vždycky za to dostanou odměnu a slovní pochvalu. Za deseti- až patnáctiminutovým vystoupením se skrývá řada týdnů tréninku, je třeba píle a trpělivosti,“ uvedl vrchní chovatel s tím, že jen využívají přirozených vlastností lachtanů. „Jsou to sice mořské šelmy, ale zároveň také velmi hravá zvířata. Ve volné přírodě si rádi hrají s větvemi, kameny nebo chaluhami, rádi se přetahují,“ podotkl.

Samec Oslo přijel do Prahy z belgické zahrady Pairi Daizy, takže zpočátku na něj chovatelé museli mluvit francouzsky. „Už nám zaplaťpánbůh rozumí, uděláme z něj Čecha jako poleno,“ usmál se Jakub Mezei. S Belgie si samec dovezl oblíbenou hračku, plastovou kachničku, která chovatelům pomohla po stěhování při aklimatizaci.

Jakmile ji po příjezdu do Zoo Praha spatřil, bez problémů opustil transportní bednu, skočil do bazénu a hned prozkoumával nové prostředí. Od belgických kolegů chovatelé Zoo Praha získali cenné informace o tom, co Oslo umí, co má rad a jaké ryby preferuje. V Belgii jedl především velké sledě, ale už druhý den v Praze začal s přijímat šproty, makrely, malé sledě a huňáčky.

První lachtani byli do Zoo Praha darováni roku 1934 legendárním hercem Vlastou Burianem. Šlo o samce Batula a samici Hýtu. Zoo do budoucna plánuje rozšíření skupiny o další nepříbuzné samice, což zvýší její genetickou hodnotu a umožní pokračování chovu i v dalších letech. Během letní sezony až do srpna probíhají ukázky tréninku lachtanů každý den kromě pátku od 13:30 hodin.

Související témata:

Výběr článků

Načítám