Článek
Podle agentur AP a Reuters dílo Itálii vrátili dědicové německého civilisty, kterému ho voják daroval, když si uvědomili, o jaký artefakt se jedná. „Dnešní návrat je jako hojení otevřené rány,“ prohlásil ředitel archeologického parku v Pompejích Gabriel Zuchtriegel. Návrat mozaiky podle něj signalizuje důležitou změnu v mentalitě lidí, jelikož „pocit vlastnictví (ukradeného umění) se stává těžkým břemenem“.

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl nacistický voják.
„Vidíme to často v mnoha dopisech od lidí, kteří ukradli třeba jen kámen, aby si domů přivezli kousek Pompejí,“ řekl Zuchtriegel. Připomněl také „kletbu“, která podle pověry stihne každého, kdo v Pompejích ukradne nějaký artefakt. Legenda praví, že na takového jedince čeká neštěstí. V průběhu let ji přiživilo několik turistů, kteří vraceli ukradené předměty s tvrzením, že jim přinesly smůlu nebo způsobily tragédie, napsala agentura AP.
Nyní navrácené dílo podle agentur ukradl kapitán wehrmachtu, který byl během války přidělen k vojenskému logistickému útvaru v Itálii. Následně mozaiku daroval civilistovi, který si ji nechal až do své smrti. Jeho dědicové, když si uvědomili původ díla, kontaktovali italské úřady, aby zařídili jeho vrácení. Mozaika se pak z Německa do Itálie vrátila diplomatickou cestou.

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl nacistický voják.
Dílo se datuje do období mezi posledním stoletím před naším letopočtem a prvním stoletím našeho letopočtu. Vyobrazuje intimní scénu, na které je polonahý muž v posteli a před ním stojí spoře oděná žena. Odborníci odhadují, že mozaika v té době zdobila podlahu v ložnici, uvedl web The Guardian.
„Vidíme tady nové téma, domácí lásku,“ uvedl Zuchtriegel, podle něhož se v období od zhruba čtvrtého do prvního století před naším letopočtem v umění oslavovala hlavně vášeň mytologických a hrdinských postav.
Přesný původ díla není známý a podle Zuchtriegela se s největší pravděpodobností ani nikdy nepodaří určit. „Budeme však provádět další studie a analýzy, abychom ověřili jeho pravost a zjistili maximum historických informací,“ uvedl s tím, že výzkumníci neztrácejí naději.
Mozaika bude nyní vystavena společně se stovkami dalších předmětů a archeologických nálezů v Antiquariu v Pompejích, které v roce 79 našeho letopočtu zničila erupce sopky Vesuv.