Článek
Alexandři čínští na sebe upozorňují nejen pestrým zbarvením, ale i hlasitým křikem. Aktuálně obývá voliéru 16 samců, stejný počet samic a 10 letošních mláďat, která se vylíhla postupně od 30. dubna do konce května.
„Pohlaví mláďat zatím známe u osmi nejstarších, jde o pět samic a tři samce. Starší mláďata, která nedávno opustila hnízdní budky, jsou občas viděna na zemi a mohou působit poněkud zmateně. Toto chování ovšem patří k získávání jistoty v pohybu a k objevování okolního světa mimo budku,“ popsal inspektor chovu Vojtěch Bonczek.
Odchov papoušků, kteří ve volné přírodě žijí jen v Tibetu, Číně a části Indie, probíhá i v zoo přirozeným způsobem, tj. rodiči. „Pouze u dvou nejmladších mláďat jsme zjistili nedostatečné krmení a mírnou ztrátu váhy. Naštěstí stačilo, aby chovatelky mláďata dokrmily a rodiče se opět začali o potomky starat,“ vysvětlil.

Alexandr čínský
Alexandr čínský patří k nejpestřeji zbarveným alexandrům. Obývá jehličnaté a smíšené lesy, porosty rododendronů i kulturní krajinu v nadmořských výškách 1250 až 4000 metrů. Živí se hlavně semeny stromů, bobulemi, obilím, kukuřicí i ovocem.
Na Červený seznam ohrožených druhů se dostal kvůli kácení starých stromů s dutinami, které jsou důležité pro jeho hnízdění, pytláctví i nelegálnímu obchodu. Zoo v Ostravě chová tento druh papouška od roku 2018, od té doby vyvedly tamní rodičovské páry téměř 70 mláďat.