Hlavní obsah

Zásadní změna proběhne patrně už tento týden. Ethereum čeká merge

12. 9. 2022, 15:46

Dlouho očekávaná aktualizace softwaru blockchainu ethereum se zřejmě uskuteční tento týden. Jejím cílem je výrazně snížit spotřebu energie a podle zastánců to může také rozšířit využití technologie a podpořit cenu kryptoměny, uvedla agentura Reuters. Blockchain je decentralizovaná databáze, která zajišťuje transakce s příslušnou kryptoměnou.

Foto: Profimedia.cz

Logo kryptoměny Ethereum.

Článek

Aktualizace známá jako „merge“ bude znamenat radikální změnu v tom, jak se uskutečňují transakce v blockchainu ethereum a jak se vytvářejí nové tokeny, tedy jednotlivé „mince“. Nový systém má podle Ethereum Foundation – orgánu, který působí jako mluvčí sítě – snížit spotřebu energie o 99,95 procenta.

Přesné načasování merge není známo, ale Google a další internetové stránky sledující blockchain předpovídají, že se uskuteční ve čtvrtek časně ráno. Ethereum Foundation uvedla, že se uskuteční mezi 10. a 20. zářím. Událost však byla už dříve několikrát zpožděna.

Pokud bude aktualizace úspěšná, ethereum přejde ze systému „proof of work“, ve kterém počítače náročné na energii ověřují transakce řešením složitých matematických systémů, k protokolu „proof of stake“, ve kterém jednotlivci a společnosti vystupují jako ověřovatelé a používají své ethery jako zástavu ve snaze získat nové tokeny.

Investoři jsou v Česku opatrnější. Do kryptoměn poslali letos o miliardu méně

Druhá nejznámější kryptoměna

Podle kryptoměnové platformy CoinGecko je ethereum druhou největší kryptoměnou po bitcoinu. Tržní kapitalizace činí zhruba 200 miliard USD (4,8 bilionu Kč). Na blockchainu ethereum se denně uskuteční milion až 1,5 milionu transakcí, zatímco u bitcoinu 200 000 až 300 000 transakcí, vyplývá z údajů poskytovatele dat CoinMetrics.

Ceny kryptoměn na začátku letošního roku klesly, širší propad finančních trhů totiž přiměl investory opustit riziková aktiva. Ethereum od konce června zpevnilo zhruba o 65 procent, zatímco bitcoin zaznamenal pouze nepatrnou změnu.

Vysoká energetická náročnost technologií kryptoměn a blockchainu vyvolala kritiku některých investorů a ekologů. Jedna transakce na ethereu v současnosti potřebuje tolik elektřiny, kolik průměrná americká domácnost spotřebuje za týden, uvádí výzkumná společnost Digiconomist.

Evropský trh s kryptoměnami čeká od roku 2024 regulace

Světová špička

Pro zastánce je energeticky úsporná aktualizace významným krokem vpřed v závodě o to, aby se blockchain ethereum stal světovou špičkou. V současnosti je už oblíbeným blockchainem pro různé funkce ve světě decentralizovaných financí, včetně takzvaných chytrých smluv a projektů zahrnujících tokeny, které představují tradiční aktiva, jako jsou akcie a dluhopisy.

Podle zastánců etherea bude tato technologie tvořit základ nového finančního systému, v němž bude možné obchodovat s penězi a aktivy ve formě kryptotokenů bez potřeby poskytovatelů tradičních finančních služeb. Jiní v něm vidí základní kámen tzv. webu3, tedy decentralizované podoby internetu, v níž nerozhodují velké firmy nebo jednotlivci, ale třeba komunity, a ve které by měly blockchain a kryptoměny zaujímat hlavní roli.

Etherrum ale zaznamenalo prozatím jen omezené přijetí v hlavním proudu jako platební prostředek. Jeho nejoblíbenější využití je pro obchodování.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Reklama

Související články

Výběr článků