Hlavní obsah

Zákaz padl, čínský výrobce smartphonů ZTE může opět dodávat do USA

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington

Ministerstvo obchodu Spojených států v pondělí zrušilo dubnové nařízení, podle kterého americké společnosti nesměly dodávat součástky a software čínskému výrobci telekomunikačních zařízení ZTE. Informovala o tom agentura Reuters. Zákaz paralyzoval klíčové aktivity ZTE a firmě dokonce hrozil bankrot.

Foto: Kim Kyung Hoon, Reuters

Logo společnosti ZTE

Článek

ZTE je druhým největším výrobcem telekomunikačních zařízení v Číně. Firma se již v červnu dohodla na urovnání sporu s americkou vládou. Souhlasila, že zaplatí pokutu ve výši jedné miliardy dolarů (22 miliard Kč) a složí 400 miliónů dolarů na svěřenecký účet pro případ budoucích pochybení. Americká vláda po uzavření dohody uvedla, že zákaz dodávek zruší, jakmile firma peníze uhradí.

Ministerstvo obchodu vydalo zákaz v polovině dubna v souvislosti s kauzou nelegálních dodávek amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR. Americký prezident Donald Trump ale ministerstvu v květnu nařídil, aby podniklo kroky na pomoc čínskému podniku.

Dodávky do Íránu

Společnost ZTE loni před soudem v Texasu přiznala, že dodávkami amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR porušovala americké sankce. Přiznání bylo součástí dohody s americkými úřady, v jejímž rámci musela firma na pokutách zaplatit 890 miliónů dolarů. Za dubnovým zákazem dodávek z USA stálo porušení některých podmínek loňské dohody.

"Ačkoli jsme embargo na společnost ZTE zrušili, ministerstvo zůstane ostražité a bude pozorně sledovat kroky ZTE, aby zajistilo dodržování všech amerických zákonů a regulačních opatření," prohlásil americký ministr obchodu Wilbur Ross.

Červnová dohoda o zrušení embarga vyvolala kritiku ze strany některých amerických zákonodárců, podle jejichž názoru ZTE představuje hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států. Ross nicméně tvrdí, že dohodnuté podmínky ministerstvu umožní národní bezpečnost ochránit.

Částka 400 miliónů dolarů zůstane na svěřeneckém účtu až deset let. Americká vláda bude mít k těmto penězům přístup v případě, že ZTE poruší podmínky červnové dohody. Ta mimo jiné předpokládá, že firma uskuteční změny ve svém vedení a umožní americké vládě provádět inspekce v provozovnách podniku, aby mohla zkontrolovat, jakým způsobem jsou americké součástky využívány.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám