Hlavní obsah

Webová elita jedná v Paříži o budoucnosti internetu

24. 5. 2011, 11:11

V Paříži v úterý začalo dvoudenní setkání předních osobností internetového světa, jehož závěry poskytnou politikům nejvyspělejších zemí materiál k úvahám o regulaci. Na pozvání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho se zde sejdou k debatám zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, Eric Schmidt z Googlu, ale třeba i tiskový magnát Rupert Murdoch.

Foto: Profimedia.cz

Jedním z pozvaných je zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Článek

Řada pozvaných se však fóra neúčastní a pokládají jej za Sarkozyho nástroj prosadit spoutání svobodného světa internetu podobně tuhými pravidly, jaká tento a další politici prosadili například v bankovnictví.

Fórum zřejmě zažije živé diskuse a zástupci firem jako Google a Twitter budou obhajovat zachování internetu bez rušivého vměšování vlád. Sarkozyho snahám o zavedení regulace naproti tomu mohou vycházet vstříc vlastníci tradičních médií, která jsou pod silným tlakem internetu.

Moc internetu ohrožuje zájmy politiků

Jak se potvrdilo v nedávné vlně povstání v arabském světě i v nynější aféře v Británii, kdy tisíce uživatelů Twitteru změnily ve frašku soudní nařízení nezveřejňovat jména různých celebrit namočených do skandálů, moc internetu ohrožuje zájmy politiků. Například případ fotbalisty Ryana Giggse ukázal, že na internetu je téměř nemožné prosadit dodržování zákonů omezujících svobodu slova.

Síla internetu a postoj k ní však ukazuje i na kulturní rozdíly mezi pasivní a stále bojácnější Evropou a činorodými Spojenými státy. Americké Silicon Valley jako centrum internetových inovací je terčem závisti mnoha evropských podnikatelů, ale i zdrojem obav politiků a podniků ohrožených vzrůstající mocí webu.

"Někteří lidé si zřejmě myslí, že Silicon Valley a firmy, které v něm vzkvétají, vytvořil nějaký kouzelný lektvar.
Eric Schmidt

"Někteří lidé si zřejmě myslí, že Silicon Valley a firmy, které v něm vzkvétají, vytvořil nějaký kouzelný lektvar. S internetem však může být katalyzátorem změny každý," vyjádřil tento rozdíl ve francouzském listu Le Monde Eric Schmidt. Ten nedávno v Googlu předal nejvyšší výkonnou funkci Larrymu Pageovi a převzal roli předsedy s nevýkonnými pravomocemi, pověřeného mimo jiné kontakty s vládními místy.

Řada pozvaných účast na setkání odmítla, protože podezírá Sarkozyho z účelové hry. Sarkozy je pověstný jako zastánce zpřísněné regulace všeho možného a v internetovém světě je znám jako autor zákona, který umožňuje odpojit od sítě ty, kdo nelegálně stahují produkty chráněné autorskými právy.

"Jsem přesvědčen, že je to jen kamufláž, pokus získat lidi kolem internetu ke krytí režimů, které jsou v otevřené válce se svobodným a otevřeným Netem," řekl kanadský blogger a zastánce liberalizace autorských práv Cory Doctorow.

Někteří z pozvaných šéfů internetových firem budou moci představit závěry dvoudenní diskuse hlavám států skupiny G8. Jejich summit se koná 27. a 28. května ve francouzském letovisku Deauville.

Reklama

Související témata:

Výběr článků