Hlavní obsah

Tisíce stránek na Wikipedii zakryla svastika

18. 8. 2021, 11:42

Tisíce stránek internetové encyklopedie Wikipedia byly zkraje tohoto týdne „počmárány“ svastikou. Útok byl směřován především na celebrity a politiky, například i na stránku s informacemi o prezidentovi USA Joeu Bidenovi. Upozornil na to server ynetnews.com.

Foto: archív tvůrců

Logo internetové encyklopedie Wikipedia

Článek

Dotčené stránky prakticky celé zakrývaly černé hákové kříže v bílém kruhu, přičemž pozadí bylo jasně červené. Šlo tedy o svastiku, která byla používána jako vlajka německé nacistické strany. Tímto způsobem byl zakryt text i obrázky na tisících stránek.

Útočníci se podle serveru ynetnews.com zaměřili především na anglické vydání nejslavnější internetové encyklopedie.

Napadeny byly stránky věnované celé řadě osobností, jako jsou například Madonna, Ben Affleck, Jennifer Lopez. Kromě umělců šlo také o politiky, kromě zmiňovaného amerického prezidenta Joea Bidena se svastika objevila také na stránkách jeho viceprezidentky Kamaly Harrisové, sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina a mnoha dalších.

Administrátoři Wikipedie nicméně zareagovali velmi pohotově a promptně začali změněný obsah nahrazovat původním. Trvalo údajně jen pár minut, než byly stránky encyklopedie uvedeny do původního stavu.

Wikipedia se za dvě dekády stala jednou z nejpopulárnějších webových stránek

Internet a PC

Motiv útoku zůstává nejasný, stát za ním měl jediný uživatel, jehož účet byl již trvale pozastaven. Jeho totožnost však nebyla zveřejněna. Mluvčí nadace Wikimedia, která Wikipedii spravuje, uvedl, že takovéto chování je „na Wikipedii nepřijatelné a porušuje řadu zásad internetové encyklopedie“.

„Tato obzvláště odporná akce – forma vandalismu na Wikipedii – je něco, s čím mají dobrovolníci dlouhodobé zkušenosti. V uplynulých letech byla vyvinuta řada nástrojů a procesů, které umožňují vandalismus rychle odhalit a vrátit vše do původního stavu,“ doplnil mluvčí.

Reklama

Související články

Výběr článků