Hlavní obsah

Velká aktualizace Windows 10 je již hotová. Vydána bude příští měsíc

16. 3. 2017, 8:59
Novinky, rim

Společnost Microsoft zatím oficiálně nepotvrdila, kdy přesně bude vydána další velká aktualizace operačního systému Windows 10. Podle serveru Windows Central však již programátoři veškerou svojí práci dokončili a balík vylepšení se začne distribuovat co nevidět.

Foto: archív tvůrců

Ilustrační foto

Článek

Aktualizace, která nese název Creators Update, by měla tedy ještě během března zamířit na testy v rámci programu Windows Insider. Ten využívají technologičtí nadšenci a softwaroví vývojáři k otestování nových funkcí ještě před jejich oficiálním vydáním.

Verze uvolněná do programu Windows Insider by nicméně měla představovat již finální produkt, do kterého se nebude příliš zasahovat. Maximálně se budou vychytávat poslední mouchy před globálním vydáním.

Podle zkušeností z minulosti se tak dá usuzovat, že Creators Update bude široké veřejnosti k dispozici co nevidět. Pravděpodobně již v první polovině dubna.

Zacíleno na 3D

Jak již samotný název napovídá, americký softwarový gigant se s tímto updatem zaměří v desítkách především na kreativní funkce. Microsoft se s novou aktualizací zaměří především na dovednosti operačního systému Windows 10 v oblasti 3D technologií.

Například malování bude přepracováno tak, aby v něm bylo možné snadno vytvářet trojrozměrné objekty. Kreativních nástrojů ale bude samozřejmě k dispozici daleko více. Na 3D obraz se nezaměřuje Microsoft náhodou. Několik posledních měsíců totiž s jednotlivými výrobci spolupracoval na vývoji virtuálních brýlí, které jsou určeny právě pro desítky.

Nové headsety by se měly objevit na pultech pravděpodobně krátce po vydání samotného Creators updatu. „Vytváříme Windows pro každého z nás a umožňujeme lidem zažít výpočetní techniku novými způsoby," prohlásil již dříve k nové aktualizaci generální ředitel Microsoftu Satya Nadella.

Velká letní aktualizace

Řadu nových funkcí dostal operační systém Windows 10 už loni v srpnu. Americký softwarový gigant totiž tehdy vydal tzv. „Anniversary Update“ (Výroční aktualizace), a to přesně rok po vydání samotných desítek.

Novinek je k dispozici hned několik. Velký důraz je nyní kladen na stroje s dotykovými displeji a na podporu tzv. stylusů. Právě význam těchto speciálních per pro dotykové obrazovky se výrazně zvyšuje.

Zástupci Microsoftu totiž věří, že by klasické počítače a tablety mohly představovat plnohodnotnou alternativu pro obyčejné poznámky na papíru. Ty je možné psát nově hned na hlavní obrazovce, přičemž ručně psanému textu jsou schopny desítky porozumět a převést jej do digitální podoby.

Zajímavě vypadá také nástroj zvaný Desktop App Converter, který umožňuje převést libovolnou aplikaci do univerzálního rozhraní Windows 10. Starší programy, které nebyly pro desítky původně stavěné, tak bude možné jednoduchou úpravou zdrojového kódu převést do moderního rozhraní, například i pro dotykové displeje.

Přehled dalších vylepšení naleznete v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků