Hlavní obsah

Indie vyrazila do boje proti Číně, zablokovala desítky aplikací

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Dillí

Indie tento týden zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro „svrchovanost a celistvost” země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára.

V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Dovolte odstranit WeChat z obchodů, žádá americká vláda soud

Software

Obě strany uspořádaly několik kol rozhovorů mezi vojenskými a diplomatickými představiteli, které měly vést k deeskalaci situace. Napětí v Himálaji však přetrvává.

Zákaz čínských mobilních aplikací prosazují čelní představitelé vládnoucí nacionalistické hinduistické Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího. Podle nich se jedná o způsob, jak čelit vzrůstajícímu čínskému vlivu.

Čínské aplikace nalezly na rychle rostoucím indickém trhu široké uplatnění. Část z nich čínské společnosti vytvořily na míru indickým podmínkám.

Americká vláda poskytla více času na prodej aktivit TikToku v USA

Internet a PC

Jak funguje TikTok

TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale i starší ročníky.

Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.

Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.

Nejprve bylo možné nahrávat videa o délce pouze 15 sekund, později bylo umožněno publikovat až tříminutové klipy. Nyní může videoobsah dosahovat délky až deset minut.

Přestože prim hrají stále krátká videa, řada uživatelů je schopna trávit na TikToku i několik hodin denně.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám