Hlavní obsah

Aplikaci Tečka si už nainstalovalo skoro půl milionu lidí

4. 7. 2021, 15:27 – Praha

Aplikaci Tečka, pomocí které mohou lidé od konce června prokazovat očkování proti koronaviru či test, si do nedělního rána stáhlo 498 000 lidí. Na Twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Potvrzení o bezinfekčnosti musí lidé dokládat při návštěvě některých akcí či při cestování.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Aplikace je dostupná od 30. června, nejprve si ji mohli stáhnout majitelé telefonů s operačním systémem od firmy Apple, v podvečer pak byla k dispozici i pro mobilní telefony se systémem Android.

„Appku Tečka, která slouží jako průkaz bezinfekčnosti, si do nedělního rána stáhlo 498 tisíc lidí," uvedla Chytrá karanténa. Její zástupci vybízejí, aby si aplikaci do mobilních telefonů stáhli další lidé, na jejich Twitteru jsou odkazy pro telefony se systémem Android i pro iPhony.

Aplikace funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a o výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje. Podle údajů z App Store je v aplikaci možné evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19.

Po eRoušce se slehla zem

Vedle aplikace je i nadále možné prokazovat bezinfekčnost i papírovým dokladem. Potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala, si lidé mohu dál například stáhnout i z Očkovacího portálu občana.

Číšníci budou muset hosty prověřit mobilem, plánuje Vojtěch

V minulosti byla kvůli epidemii koronaviru spuštěna například aplikace eRouška, která měla původně pomoci s trasováním, později pak k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Podle odborníků však u veřejnosti příliš důvěry nezískala.

Reklama

Výběr článků