Hlavní obsah

Propouštění u Spotify nebere konce. O práci přijde dalších 1500 lidí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ve světě digitálního streamování hudby je švédská společnost Spotify považována za globálního lídra. Nejnovější kroky vedení však ukazují, že i tento hudební gigant čelí silným ekonomickým tlakům. Podnik se rozhodl již po několikáté propouštět. Aktuální čistka se má dotknout 1500 zaměstnanců, tedy 17 % pracovníků.

Foto: Janerik Henriksson, ČTK/AP

Generální ředitel Spotify Daniel Ek

Článek

Letos jde již o třetí vlnu propouštění ve Spotify. Už v lednu totiž podnik oznámil, že o práci přijde 600 lidí, tedy zhruba 6 % pracovní síly celé společnosti. Další čistka pak přišla v červenci, kdy bylo propuštěno dalších 200 lidí, což představovalo 2 % pracovní síly tohoto švédského gigantu.

„Stejně jako mnoho dalších lídrů jsem i já doufal v udržení příznivého vývoje z doby pandemie a věřil, že nás ochrání šíře našeho globálního podnikání a nižší riziko dopadů zpomalení v oblasti reklamy. Při zpětném pohledu jsem byl příliš ambiciózní, když jsem investoval rychleji, než rostly naše příjmy. Proto nyní snižujeme naši pracovní sílu,“ prohlásil tehdy šéf Spotify Daniel Ek.

Vyhlídky nejsou růžové. Propouštět bude i Spotify

Internet a PC

Vše nasvědčovalo tomu, že ozdravný proces je již u konce a další zaměstnanci se o svá místa bát nemusejí. Krátce před Vánocemi se však ukázalo, že největší čistka je teprve na řadě – Spotify v nadcházejících týdnech propustí dalších 1500 lidí. To je podstatně více než za obě předchozí vlny propuštění dohromady.

Stane se tak navzdory tomu, že firma ohlásila návrat k zisku díky zvýšenému zájmu o její placené streamovací služby. „Podle většiny ukazatelů jsme byli produktivnější, ale méně efektivní. Musíme být obojí,“ obhajuje další vlnu propouštění Ek.

Masivně se propouští i jinde

Masivně propouštět se rozhodly v uplynulých měsících i další technologické podniky. Důvod uvádějí prakticky vždy stejný – zhoršené hospodářské vyhlídky.

Například nizozemský výrobce spotřební elektroniky a zdravotnického vybavení Philips na konci ledna oznámil, že se chystá v nadcházejících dvou letech zrušit dalších 6000 pracovních míst. Přitom už loni v říjnu tento podnik oznámil rozsáhlé propouštění, které se dotklo 4000 lidí.

V lednu o masovém propouštění informovaly také další technologické firmy – evropská softwarová společnost SAP dá výpověď zhruba třem tisícům zaměstnanců, americký technologický gigant International Business Machines (IBM) hodlá propustit 3900 lidí.

Microsoft již dříve avizoval, že zruší 11 tisíc pracovních míst, majitel Googlu dokonce 12 tisíc. Propouštět se rozhodly také společnosti Xiaomi, Twitter, Meta, HP a řada dalších.

Čistka ve Facebooku a Instagramu pokračuje. Meta dál propouští

Internet a PC

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám