Článek
Necelá třetina přihlášených zařízení byla značková PC, další část montované počítače od menších výrobců nebo neznačkové systémy.
"Každý z výherců je svým způsobem unikát. Ať již jde o nejvýše umístěný počítač na Slovensku, unikátní vědecký nástroj v České republice či počítač z králičí farmy v Maďarsku," sdělil Piotr Pagowski, manažer Intelu pro region střední a východní Evropy.
Nejstarší počítač nalezen v Maďarsku
V České republice vyhrál Fyzikální ústav Akademie věd ČR. Na tomto institutu se v laboratoři ferromagnetické rezonance používá osobní počítač z roku 1989 s procesorem Intel 80286 6/12 MHz, a to zhruba třikrát týdně ke koordinaci vědeckých přístrojů.
Slovenským výhercem se stala Slovenská akademie věd, institut experimentální fyziky, používající osobní počítač z roku 1986 s procesorem Intel 8086/8 MHz. Přístroj dodnes slouží 24 hodin denně ke sběru a archivaci dat z neutronového monitoru na špičce Lomnického štítu, který se nachází je ve výšce 2 633 metrů nad mořem.
V Maďarsku byl nalezen vůbec nejstarší stále pracující počítač, který se nachází v regionu střední Evropy. Už 25 let jej používá malá firma ve městě Szombathely. Zařízení z roku 1980 je osazeno procesorem Intel 8088 s frekvencí 8 MHz a paní Piroska Horváthné Károlyi s ním pracuje na králičí farmě.
Akce měla úspěch
Vzhledem k úspěchu soutěže chystá Intel spustit podobný projekt také v Rumunsku. Obdobné akce proběhly minulý rok i v jiných zemích, například v Nizozemí či Indonésii.
Podle průzkumu společnosti Gartner Dataquest bylo v roce 2004 na celém světě vyměněno téměř 100 miliónů počítačů, letos by tento počet měl dosáhnout 120 miliónů. Šetření naznačilo, že více než 30 % těchto počítačů bylo starších 3 let.