Hlavní obsah

Předplatné se může vyplatit u softwaru, videoher i tiskáren

21. 7. 2023, 12:06

Netflix, Apple TV+ či HBO Go. Streamovací služby, které nabízejí filmy a seriály za pravidelný měsíční poplatek, se v posledních letech těší stále rostoucí popularitě. Je to ale jen špička ledovce, postupně nás totiž na předplatné učí i další společnosti. A někdy se to může i vyplatit.

Foto: archív tvůrců

Služba GeForce Now je dostupná na celé řadě zařízení

Článek

Krásnou ukázkou mohou být hry. Místo toho, abyste potřebovali pro moderní tituly ve 4k rozlišení ten nejvýkonnější počítač na trhu, vystačíte si prakticky s jakýmkoliv strojem – klidně i několik let starým notebookem, který na hry nebyl vůbec určen.

Laptop totiž v tomto případě slouží v podstatě jen pro zprostředkování přenosu obrazu z výkonných serverů přímo na vaši obrazovku. Přesně tak funguje služba GeForce Now od společnosti Nvidia, kterou jsme měli možnost vyzkoušet.

Jediným limitem je rychlost internetu, GeForce Now vyžaduje rychlost minimálně 15 Mb/s v rozlišení 720p při 60 FPS a 25 Mb/s v rozlišení 1080p při 60 FPS. Je nicméně jasné, že čím vyšší rychlost, tím lépe. My jsme na přípojce s rychlostí 50 Mb/s fungovali bez jakýchkoliv problémů ve full HD rozlišení.

Zatímco za PlayStation 5 či Xbox Series X zaplatíte více než deset tisíc korun a za solidní herní počítač dokonce klidně i několik desítek tisíc korun, GeForce Now vyjde na 269 Kč měsíčně. Ještě levnější je půlroční plán, stojí 1349 Kč. A podobné ceny nabízí i konkurence.

Hrát se dá i na pomalých PC a mobilech

Inkoust nikdy nedojde

Společnost HP se před pár lety stala vůbec první společností, která se rozhodla nabízet za předplatné také inkoust a tonery do tiskáren. Služba HP Instant Ink je v praxi velmi užitečná, můžete s ní výrazně ušetřit – a hlavně se nemusíte o nic starat.

Celý koncept funguje v praxi velmi jednoduše – v podstatě totiž neplatíte za došlé kazety, ale za vytištěné stránky. Předem si totiž zvolíte, kolik stránek chcete tisknout, a od toho se odvíjí, kolik za měsíc zaplatíte.

Sympatické rovněž je, že v rámci předplatného se k ničemu nezavazujete, plán můžete tedy kdykoliv změnit nebo zrušit. To se hodí například během letních prázdnin, kdy školáci nepotřebují tolik tisknout. Jednoduše vyberete levnější plán a při startu nového školního roku jej podle vlastních potřeb opět navýšíte.

I s ohledem na to, že v rámci předplatného získáte nejen inkoust či toner, ale také doručení až domů a recyklaci starých kazet, jsou ceny předplatného poměrně levné. Nejlevnější plán vychází při tisku 10 stran měsíčně na 29 korun.

Podle informací společnosti HP je aktuálně nejoblíbenější tisk 100 stran měsíčně, který vyjde na 179 Kč. Celkem je možné vybírat z pěti různých plánů, přičemž ten nejvyšší stojí 769 Kč a zahrnuje 700 stran měsíčně.

Foto: archív výrobce

Služba je dostupná pouze pro vybrané tiskárny od HP

Pohodlné zálohy

S předplatným se setkáme také u nejrůznějších cloudových služeb, které slouží k ukládání dat na internetu. V podstatě tak můžeme nahradit klasické pevné disky a zálohovat si důležité soubory či fotografie.

Data máte tak díky své vlastní on-line schránce neustále k dispozici, a to z jakéhokoliv koutu planety, kde je přístup k internetu. Mezi nejoblíbenější webová úložiště patří Dropbox, Apple iCloud, Tonido, Google Drive či Microsoft One Drive.

S internetem ale vyvstává otázka bezpečnosti. Co je na síti, to je dostupné i ostatním. Na jednoduchá hesla příliš nespoléhejte, pokud si chráníte choulostivá data, komplexní heslo je opravdovou nutností. V každém případě by záloha měla být uložena na dvou různých místech, tedy kromě externího disku například právě na cloudu.

Ceny cloudových služeb se liší podle toho, kolik dat chcete uložit. Například prostor o velikosti 2000 GB na Dropboxu vyjde případné zájemce na 220 Kč měsíčně, podobné ceny přitom mají i konkurenti. Externí disk se stejně velkou kapacitou vyjde zhruba na 2000 Kč.

Šikovné programy

Předplatné se stalo samozřejmostí také u softwaru, touto cestou se nabízejí antivirové programy, grafické editory pro úpravu fotografií, ale také střihačské aplikace sloužící k editaci videa. Výjimku nepředstavují ani kancelářské balíky.

Příkladem budiž ten nejpopulárnější – Microsoft 365, který byl dříve známý pod názvem Office 365. V rámci předplatného získáte nejen úplně všechny kancelářské aplikace od amerického softwarového giganta, ale také cloudové úložiště One Drive až pro 1 TB dat, což odpovídá zhruba 500 000 fotek, které můžete mít snadno uložené na internetu.

Nejvýhodnější je aktuálně verze až pro šest osob, která vychází na 2699 Kč/rok, případně na 269 Kč/měsíc. Verze pro jednotlivce stojí 1899 Kč/rok, respektive 189 Kč/měsíc.

Foto: archív tvůrců

Microsoft 365

Amazon se inspiruje u Netflixu, také nabídne levnější předplatné s reklamou

Reklama

Související články

Instagram a Facebook testují předplatné

20. 2. 2023, 10:03

Twitter se rozhodl zpoplatnit ověřované účty již loni, letos pomalu ke stejnému kroku přistupuje konkurenční společnost Meta Platforms. Ta v neděli oznámila,...

Výběr článků