Článek
Na rozdíl od tradičního vývoje her, který obvykle vyžaduje rozsáhlé zdroje a odborné znalosti, by platforma Game Worlds měla využívat umělou inteligenci k automatickému generování textových příběhů a ilustrací. Tím výrazně snižuje vstupní bariéru pro tvůrce, uvádí web AIbase.
Uživatelům stačí zadat název, základní myšlenku a popis atmosféry herního světa. Umělá inteligence následně vytvoří vizuální styl a podobu postav odpovídající zadanému konceptu a nabídne tak poutavý, interaktivní zážitek.
Ačkoliv tedy herní platforma prozatím zvládá vytvářet jen jednoduché koncepty, generální ředitel společnosti Cristóbal Valenzuela věří, že jde o první krok k širšímu využití umělé inteligence v herním průmyslu.
Navíc složitější generování videa a herní mechanismy, které dále obohatí hratelnost, by se měly objevit ještě během letošního roku.
„Generované videohry dorazí později v tomto roce. Zároveň usilujeme o navázání partnerství s herními studii, která by mohla využívat naše nástroje – a my bychom na jejich hrách mohli trénovat naši umělou inteligenci,“ řekl Valenzuela pro The Verge.
„Pokud dokážeme filmovým studiím zkrátit produkční čas o 40 %, pak věřím, že podobně můžeme pomoci i herním vývojářům urychlit tvorbu jejich titulů,“ doplnil.
A sneak peek into some new non-linear experiences we've been working on, and a hint at what's coming next. General availability should be coming in the next few days as we ramp up capacity. We're really excited to get this out and see what you all create, it's very fun to play… https://t.co/b67i9YKVrY
— Cristóbal Valenzuela (@c_valenzuelab) June 27, 2025
Kreativní vyprávění příběhu
Podle webu AIbase je tato platforma vhodná nejen pro nezávislé vývojáře, ale také pro běžné uživatele, kterým nabízí prostor pro kreativní vyprávění příběhů. Mnozí ji popisují jako ideální spojení klasické éry her typu Zork s moderními možnostmi umělé inteligence.
Nasazení AI ve videoherním průmyslu však zároveň vyvolává silnou kritiku ze strany odborníků. Odborová organizace SAG-AFTRA dokonce zahájila stávku na protest proti tomu, aby herní společnosti využívaly hlasy a podobizny jejích členů k trénování umělé inteligence.
Sama Runway se už v minulosti ocitla pod palbou kritiky kvůli podezření, že k tréninku svých modelů používala videa z YouTube či pirátské filmy. Najít rovnováhu mezi technologickým pokrokem a etickými standardy tak nejspíše pro společnost zůstane klíčovou výzvou.