Hlavní obsah

Stroje na těžbu bitcoinů nechala policie v Malajsii přejet válcem. Z videa je hit

21. 7. 2021, 10:13

Malajsijská policie při zátahu proti nelegálnímu odběru elektřiny ve spolupráci s elektrárenskou společností Sarawak Energy zabavila 1069 zařízení na těžbu bitcoinů. Tato zařízení se pak rozhodla zničit tak, že je rozložila na parkovišti u policejního ředitelství a rozdrtila je silničním válcem.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Video z akce zveřejnil minulý týden místní zpravodajský server Dayak Daily a od té doby si získalo popularitu na sociálních sítích. Celková hodnota zničených zařízení činila 5,3 milionu malajsijských ringgitů (27,3 milionu korun).

Policie zabavila zařízení při šesti různých raziích, které se uskutečnily od února do dubna kvůli podezření z krádeže elektřiny. Policie se rozhodla zařízení raději rozbít než prodat. Například Čína zabavená zařízení prodává v aukcích.

Zástupce policejního komisaře Hakemal Hawari televizi CNBC řekl, že těžaři zřejmě ukradli elektřinu za dva miliony USD (43,5 milionu korun).

Takzvaná těžba kryptoměn je energeticky náročný proces, při němž vznikají nové bitcoiny. Když lidé těží, znamená to, že musejí vyřešit složitý matematický problém za pomoci vysoce specializovaného počítače. Provoz těchto strojů na plný výkon spotřebovává velké množství energie, což může ohrozit lokální energetické sítě. Těžba kryptoměn v Malajsii není nelegální, platí tam ale přísné zákony týkající se spotřeby energie.

Přidaná hodnota kryptoměn je nízká, obor se zúžil na sledování ceny

Těm, kdo manipulují s elektrickým vedením, hrozí podle zákona o dodávkách elektřiny pokuta až 100 tisíc ringgitů (přes 515 tisíc korun) a pět let vězení.

Cambridgeské centrum pro alternativní finance odhaduje, že Malajsie se na celosvětové těžbě bitcoinů podílí z 3,44 procenta. To ji řadí mezi deset největších těžařských destinací.

Reklama

Výběr článků