Hlavní obsah

Přidaná hodnota kryptoměn je nízká, obor se zúžil na sledování ceny

21. 7. 2021, 10:09

Přidaná hodnota kryptoměn je velmi nízká, pokud by se teď celý obor vypnul, tak to ve světě nevyvolá žádný větší problém. Uvedl to analytik poradenské společnosti Finlord Boris Tomčiak. Odvětví se podle něj zvrhlo jenom na sledování ceny kryptoměn, jejich využití v ekonomických transakcích, jako jsou třeba platby u obchodníků, je minimální.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Logo bitcoinu

Článek

Cena nejznámější kryptoměny, bitcoinu, v úterý výrazně klesla a po měsíci opět spadla pod 30 tisíc dolarů (přes 654 tisíc Kč). Pokles stáhl dolů rovněž ostatní kryptoměny.

Trh s nimi za 24 hodin přišel podle serveru CoinMarketCap zhruba o 98 miliard dolarů (asi 2,1 bilionu korun). Bitcoin od svého dubnového maxima odepsal už více než polovinu hodnoty. V pondělí začal klesat po výprodeji akcií na burzách ve Spojených státech. „Když šla cena nahoru, tak se spustila spekulativní nákupní mánie. Teď, když cena klesá, tak spekulanti postupně odpadávají,” uvedl Tomčiak. „Seriózní investoři drží kapitál v produktivních aktivech, jako jsou akcie, nemovitosti, podíly ve firmách,” dodal.

Trh s kryptoměnami smazal za pouhých 24 hodin téměř 100 miliard dolarů

Internet a PC

Odborník na kryptoměny a ekonom společnosti Roger Dominik Stroukal naproti tomu uvedl, že se ukazuje, že pohyby cen kryptoměn jdou často ruku v ruce s pohyby na akciových trzích. „Když v pondělí zažily akcie silnou korekci, investoři prodávali i bitcoin. Investičně se tak bitcoin dostává po bok standardních finančních aktiv, přestože jeho původní myšlenka byla a stále je protisystémová,” řekl Stroukal.

Připomněl, že hodnota bitcoinu se už třikrát propadla o 80 procent, současný pokles podle něj může pokračovat až na 12 tisíc dolarů. „Historicky by to nebyla žádná výjimka. Každá možnost obřího růstu musí být vyvážená možností takto hlubokých propadů, jinak by to bylo ekonomické perpetuum mobile. Hlavním důvodem pro současný pokles je pokračující korekce předchozích zisků spojená s obecnou ekonomickou nejistotou a regulacemi kryptoměn,” dodal Stroukal.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček řekl, že trh kryptoměn je abstraktní a pro mnohé lidi špatně pochopitelný. „Nedokáže proto oslovit všechny investory. V současné době se přitom nacházíme v situaci, kdy již není mnoho nových lidí, kteří by vstupovali do světa kryptoměn. Ti, které kryptoměny zaujaly, již na trhu jsou,” míní. Uvedl, že lidé obchodující s kryptoměnami často nemají dlouholeté zkušenosti s fungováním trhů.

Chyby, které způsobují obrovské ztráty

„Dopouštějí se proto obvyklých chyb, které jim způsobují obrovské ztráty. Asi nejčastější chybou je špatné řízení likvidity. Když kryptoměny narůstají na ceně, lidé je nakupují a s nadšením pozorují, jak bohatnou. Nakonec do kryptoměn dají téměř všechnu volnou likviditu, aby jejich bohatství narůstalo co možná nejrychleji. Jenže pak přijdou propady v ceně kryptoměn a tito lidé se dostávají do ztrát," dodal Křeček.

Podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka lze očekávat, že v dalších týdnech se bude bitcoin obchodovat v užším cenovém pásmu pod 30 tisíci dolary. „Aktivita na trhu v létě velmi zeslábla a důvěru v další růst hledají investoři těžko. Propadu bitcoinu od začátku týdne pomáhá nervózní situace na akciových trzích, kde se investoři obávají dopadů šíření nové varianty delta a potenciálního zpomalení ekonomického oživení, což by v kontextu zrychlující inflace nebyla dobrá zpráva,” uvedl.

Také zakladatel platformy na nákup bitcoinů a zlata Bit.plus Martin Stránský přičítá současný pokles cen bitcoinů takzvané letní nudě. „Nejde tak o jasný signál ani směr. Například mnou velmi obdivovaný Elon Musk, který dokázal pro běžného člověka nepředstavitelné věci, svými mnohdy rozporuplnými vyjádřeními trhu s kryptoměnami nepomáhá. V oblasti investic je velké množství investorů velmi citlivých na lídry, influencery a světové osobnosti, které mají tendenci kopírovat,” dodal.

Kurz bitcoinu spadl pod 30 000 dolarů. Opět

Internet a PC

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků