Hlavní obsah

Není to mýtus, levnější Xbox potvrzují další zdroje

18. 8. 2020, 9:13
Novinky, huj

V minulých týdnech se objevily na internetu spekulace o tom, že společnost Microsoft se chystá vedle špičkového Xboxu Series X představit také levnější televizní konzoli. Jak se nyní zdá, nešlo o mýtus. Příchod levnější varianty potvrzují další zdroje. Dosavadní úniky sesumíroval server VentureBeat.

Nový Xbox Series X se začne prodávat před VánocemiVideo: archív výrobce

 
Článek

Hned na úvod je nutné podotknout, že Microsoft zatím oficiálně potvrdil pouze příchod nového Xka. V kuloárech se nicméně již delší dobu hovoří o tom, že v plném proudu jsou práce také na levnějším modelu.

Podle serveru The Verge zatím základní provedení nese kódové označení Lockhart a je určeno pro hraní v rozlišení Full HD. Proti tomu Xbox Series X díky výkonnějším součástkám stačí na plynulé hraní ve standardu 4K. Plně bude také podporován raytracing, tedy detailní vykreslování světel a stínů ve hrách.

Microsoft prozradil, jaké hry poběží na novém Xboxu

Foto: archív výrobce

PlayStation 5

Zajímavé je, že i levnější Xbox Lockhart by měl nabídnout podle Toma Warrena ze serveru The Verge vyšší výkon než chystaný PlayStation 5. Internetem dokonce již kolují i různé představy o tom, jak by novinka mohla vypadat – například jako nižší kostka či naopak vyšší a užší kvádr. Všechny designové koncepty tedy vycházejí z designu modelu Series X.

Americký softwarový gigant se již dříve pochlubil, že jeho nová herní konzole nabídne netradiční vzhled. Doposud totiž konzole od amerického softwarového gigantu prakticky vždy připomínaly DVD a Blu-ray přehrávače, které bylo možné snadno umístit do stolku pod televizor.

Takto by mohl vypadat levnější Xbox 

Údajný vzhled nového Xboxu

Xbox Series X je daleko rozměrnější a má tvar věže tyčící se směrem vzhůru. Sluší se nicméně podotknout, že konzoli bude možné položit vedle TV i naležato. I přesto ale zabere více místa než současná generace.

Obě novinky by se na pultech obchodů měly objevit ještě před Vánocemi. Vzhledem k vyššímu pracovnímu tempu lze ale počítat s tím, že novinky nebudou zrovna laciné. Na bližší informace si ale budeme muset ještě počkat.

Foto: archív výrobce

Xbox Series X

Jaký hardware nabídne Xbox Series X

Srdcem konzole Xbox Series X bude osmijádrový procesor z dílny AMD s architekturou Zen 2, který se dovede rozpálit až na 3,8 GHz. Půjde přitom o čip s 16 vlákny. Nedílnou součástí celého čipsetu bude také integrovaný grafický čip postavený na architektuře AMD RDNA 2, který nabídne frekvenci až 1,825 GHz. Grafika by tak měla být v praxi zhruba o 20 % výkonnější než AMD Radeon RX 5700 XT.

Počítá se také s 16 GB paměti typu GDDR6, která bude rozdělena na dvě části, konkrétně na rychlejší a pomalejší. 10 GB totiž nabídne propustnost 560 GB/s a zbylých 6 GB jen 336 GB/s. Podtrženo, sečteno – Xbox Series X nabídne výkon 12 TFLOPS.

Případní zájemci mohou počítat také s velmi rychlým úložištěm. Konkrétně bude Xbox Series X vybaven NVMe SSD s kapacitou 1 TB. Výrobce se navíc zajímavě vypořádal i s případnou rozšiřitelností, konzole totiž bude využívat speciální pro proprietární 1TB SSD od Seagatu, které se bude připojovat pomocí speciálního konektoru pro zachování co nejvyšší přenosové rychlosti.

Reklama

Související témata:

Související články

Parametry nového Xboxu už nejsou tajemstvím

21. 3. 2020, 7:01

Po designu se rozhodla tento týden společnost Microsoft odhalit také parametry nového Xboxu Series X. Díky tomu již přesně víme, jaké součástky bude mít nová...

Konzole Xbox strčí PlayStation do kapsy

26. 3. 2020, 10:51

Společnosti Sony a Microsoft po několika měsících čekání konečně prozradily hardwarové parametry svých chystaných televizních konzolí. Díky tomu je již jasné,...

Výběr článků