Hlavní obsah

Na severu Čech testují sociálního robota, pomáhá lidem s autismem či demencí

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Cvičí, tancuje, hraje hry i odpovídá na otázky, a přesto to není člověk, ale robot jménem Robic. Testují jej v Domově a Centru denních služeb v Jablonci nad Nisou. Jde o prvního robota svého druhu v Evropě certifikovaného jako zdravotnický prostředek.

Foto: ARR/Jan Jirouš

Klient centra Marek si povídá s robotem Robicem.

Článek

Na severu Čech pomáhá klientům s poruchou autistického spektra, demencí a dalšími mentálními či pohybovými problémy. Robic od španělské společnosti Inrobics Rehab byl navržen speciálně pro terapeutická cvičení s klienty. Na rozdíl od jiných robotů fungujících pouze na Androidu využívá pokročilou umělou inteligenci a přizpůsobuje se schopnostem uživatelů.

V Jablonci se s ním postupně seznamují a nadšené ohlasy zaznívají nejen od klientů, ale i od zaměstnanců.

„Absolvovali jsme tři online školení se španělskými výrobci a začínáme jej využívat při práci s vytipovanými klienty. Někteří komunikují jen přes zvuková tlačítka, jiní znakovou řečí. Robic se jim umí přizpůsobit a vtáhnout je do interakce,“ popsala Lenka Kadlecová, ředitelka jablonecké sociální organizace.

Asistentka Renata Pulkrábková rovněž ocenila přínosy robota: „Jak je menší a drobnější, je roztomilejší a nepůsobí dominantně a nevyvolává žádnou agresi. Používáme ho k aktivizaci klientů, ke cvičení, dá se pracovat se stimulací kognitivních funkcí při poznávání barev, zvířat, dokáže krásně předvést zvířata a klienti mohou hádat, která to jsou. Trénovat s ním mohou denní rutinu jako čištění zubů nebo hygienu. Řekla bych, že s ním se víc snaží,“ řekla pro ČTK.

Foto: ARR/Jan Jirouš

Robot vypadá jako hračka, ale je neocenitelným pomocníkem v terapii.

Robot s klienty cvičí, mluví, interaguje a také sleduje pokroky. Například jak dlouho se dokáže člověk soustředit, podporuje rozvoj slovní zásoby nebo motoriky. Všechna data navíc ukládá pro terapeutické vyhodnocení.

„Naším cílem je zlepšovat kvalitu života lidí s hendikepem a zároveň usnadnit práci personálu v sociálních službách. Robot Robic je krásným příkladem toho, jak může moderní technologie pomáhat v každodenní péči. Pokud se osvědčí, rádi bychom podobné inovace více rozšířili,“ řekla Anna Provazníková (Starostové pro Liberecký kraj), radní Libereckého kraje pro sociální oblast.

Foto: ARR/Jan Jirouš

Marka s diagnózou mentální retardace v kombinaci s autismem činnost s robotem velmi baví.

Robota mají na zkoušku, zjišťují, v čem je užitečný

Jedinečný systém Inrobics Rehab je založený na sociální robotice a umělé inteligenci. Navrhli jej zdravotníci pro uživatele s funkční a kognitivní diverzitou. Má za cíl zlepšit některé z hlavních problémů, které se vyskytují v současných rehabilitačních postupech, jako je omezení v monitorování a sledování klientů, nízká motivace či dodržování léčby nebo nedostatečná intenzita rehabilitačních procesů i nízká úroveň digitalizace rehabilitačních protokolů.

Testování robota Robica probíhá díky společné iniciativě Agentury regionálního rozvoje (ARR) a Libereckého kraje a jeho provoz je financován z projektu Evropský digitální inovační hub (EDIH) Northeast Bohemia. Jeho cílem je umožnit organizacím bezplatně otestovat nové technologie ještě předtím, než se rozhodnou pro jejich případný nákup.

Robot Robic bude v Jablonci do konce srpna, poté zamíří do organizace Slunce všem v Turnově, která poskytuje podporu lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Testovat by měli robota v Jablonci a Turnově po dobu čtyř měsíců.

Výběr článků

Načítám