Článek
Od čtvrtka 17. července mohou uživatelé v rámci chatbota ChatGPT požádat agenta s umělou inteligencí, aby jim našel rezervaci v restauraci, šel za ně nakupovat, a dokonce sestavil seznamy kandidátů na volná pracovní místa. Chatbot totiž nově získává schopnosti osobního asistenta, píše web The Guardian.
Agent ChatGPT, kterého společnost Open AI uvedla na trh všude kromě EU, nejen myslí, ale také jedná. Dokáže kombinovat schopnosti výzkumných nástrojů se schopností ovládat webové prohlížeče, počítačové soubory a software, jako jsou tabulky a prezentace.
Novinka navazuje na představení podobných AI agentů od společností Google a Anthropic. Roste totiž zájem o pokročilé modely umělé inteligence, které dokážou samostatně plnit složitější úkoly – například plánovat cestovní itineráře nebo provádět odborný výzkum. Tyto systémy umí vyhodnotit, jaký software je pro daný úkol nejvhodnější, a pružně mezi nimi přepínat.
„Doufáme, že agenti budou schopni přinést uživatelům nějaký skutečný užitek. Že za ně budou skutečně něco dělat, a nejen produkovat uhlazený text a působit impozantně,“ řekla Niamh Burnsová, hlavní mediální analytička společnosti Enders Analysis.
ChatGPT can now do work for you using its own computer.
— OpenAI (@OpenAI) July 17, 2025
Introducing ChatGPT agent—a unified agentic system combining Operator’s action-taking remote browser, deep research’s web synthesis, and ChatGPT’s conversational strengths. pic.twitter.com/7uN2Nc6nBQ
Vyšší riziko než u předchozích modelů
OpenAI však přiznává, že svěřit umělé inteligenci i částečnou kontrolu nad počítačovým systémem s sebou nese větší rizika než u předchozích modelů.
Ačkoliv má nový agent lidem usnadnit každodenní úkoly, jeho potenciální schopnosti přiměly OpenAI zavést bezpečnostní opatření. Firma chce zajistit, aby žádný z agentů nemohl být zneužit například k vytváření biologických hrozeb.
„Přestože nemáme jednoznačné důkazy o tom, že by model mohl významně pomoci začátečníkovi způsobit vážné biologické poškození, dbáme na opatrnost a nyní zavádíme potřebná ochranná opatření,“ uvedla společnost.
Bez sponzorovaných doporučení
Spuštění agenta také vyvolalo spekulace, že by technologická společnost mohla doufat v zisk, pokud by agenti vedli uživatele k maloobchodním pokladnám.
Šéf společnosti OpenAI Sam Altman již dříve prohlásil, že by si mohla účtovat 2% poplatek z tržeb generovaných prostřednictvím svého softwaru pro hloubkový výzkum.
„Je snadné říct, že systém bude před nákupem vyžadovat váš souhlas. Ale co se děje v procesu, kdy tento systém vyhledává výrobky? Docházelo by ke komerčním dohodám, kdy by značky platily za to, aby je asistenti uváděli, nebo k případům, kdy by mohli uvádět své vlastní výrobky více než konkurenční?“ zeptala se Burnsová.
„Tyto společnosti zabývající se umělou inteligencí jsou pod rostoucím tlakem, aby své produkty zpeněžily. Nějaká verze reklamy nebo sponzorovaného umístění se tak zdá být nevyhnutelná,“ dodala.
Vedení OpenAI v reakci na kontroverzi uvedlo, že AI agent nezahrnuje sponzorovaná doporučení produktů a nemá v plánu to měnit.
O generativní umělé inteligenci ChatGPT
ChatGPT neboli Generative Pre-trained Transformer je chatbot s generativní umělou inteligencí, vyvinutý společností OpenAI v roce 2022. Tento digitální asistent si získal světovou pozornost v roce 2023, když vývojáři veřejně zpřístupnili prototyp chatbota založeného na základních jazykových modelech GPT-3.5, následovaného další verzí GPT-4, GPT-4o a mini.
Kromě verze zdarma mohou uživatelé využít také předplatné Plus, Pro, Team nebo Enterprise poskytující zvýšené limity používání a přístup k dalším funkcím nebo modelům.
Nástroj dokáže generovat konverzaci a odpovědi podobné lidským, umožňuje uživatelům zpřesňovat a řídit konverzaci v požadované délce, stylu, formátu, úrovni detailů, jazyku atd.
Chatbot má svoji webovou stránku, na které uživatelé mohou prostřednictvím textových zpráv komunikovat s umělou inteligencí. Tato webová stránka patří mezi deset nejnavštěvovanějších na světě.
Také se mu připisuje zásluha za urychlení boomu umělé inteligence. Ten podnítil vytvoření konkurenčních chatbotů jako Gemini, Copilot, Claude, Llama, Ernie nebo Grok. Navíc společnost dohodla partnerství s Applem a integrovala svůj model do operačního systému iOS v rámci funkce Apple Intelligence.