Hlavní obsah

Česká televize chce podpořit prodej přístrojů pro digitální vysílání

29. 11. 2004, 17:21

Česká televize se chystá více motivovat diváky k nákupu tzv. set-top boxů, což jsou přístroje určené pro příjem digitálního vysílání. Zatím je vlastní pouze 5 až 10 tisíc diváků a digitální vysílání by tedy bylo pro Českou televizi neefektivní. Uvedl to v pondělí analytik ČT Nikolaj Savický.

Foto: Jiří Smutný
Článek

Podle Savického je nízký počet majitelů set-top boxů a tedy i diváků současného, zatím jen experimentálního digitálního vysílání, opomíjen. Více diváků přiláká inzerenty, kteří tak mohou financovat provoz televizních stanic, připomněl. A právě proto je třeba jejich prodej podpořit.

Set-top boxy už od 2 tisíc korun

"Televize nějaký plán propočítává a předloží jej," řekl Savický na konferenci k přechodu na digitální vysílání. "Ke konkrétní představě bych nerad uváděl přesná čísla a zatím bych je nezveřejňoval," řekl Savický. Jak však uvedl, nepadá v úvahu, že by ČT lidem tyto přístroje přímo kupovala. Cena set-top boxů nyní začíná na dvou až třech tisících korunách.

Podpora k nákupu set-top boxů by přitom měla směřovat k tomu, aby přístroje byly i kvalitativně na výši a umožnily také používat interaktivní služby digitální televize. Na základě takzvaného zpětného kanálu by totiž lidé mohli v budoucnu například za pomoci televizní obrazovky posílat maily či získávat více informací o vysílaných programech i jejich aktérech.

V současné době existují tři zkušební digitální televizní sítě; signál se však týká zejména Prahy a Brna. Kdy začne regulérní vysílání stále není jasné; podle vyjádření zástupců Rady pro rozhlasové a televizní vysílání by se tak mohlo stát k příštím Vánocům či na počátku roku 2006. Rada vyhlásila výběrová řízení na digitální licence a licence by chtěla vydat v únoru příštího roku.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků